banner39

Umut Davası'na CIA müdahalesi

Umut Davası sanıklarından Rüştü Aytufan'ın, ABD'nin haberalma servisi CIA tarafından sorgulandığı şeklinde bilgi verdiği iddia edildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Umut Davası'na CIA müdahalesi

Gazeteci-yazar Uğur Mumcu başta olmak üzere çok sayıda cinayeti işledikleri iddiasıyla yakalanan ve halen yargılanan Umut Davası sanıklarından Rüştü Aytufan'ın, ailesine; ABD'nin haberalma servisi CIA tarafından sorgulandığı şeklinde bilgi verdiği öğrenildi.  

Ankara Adliyesi'nde 'devletin anayasa ve temel nizamlarını bozmaya kalkıştığı' gerekçesiyle idam cezasıyla yargılanan Aytufan, ailesiyle yaptığı görüşmede, Şubat 2007 başında Ankara Sincan F Tipi Cezaevi'ne gelen ABD'lilerin, kendisini özel bir yerde sorguladığını ileri sürdü. Ailesine bir gün kaldığı F-2 koğuşundan alındığını söyleyen Aytufan'ın, gözleri bağlanarak bir yere götürüldüğünü belirttiği ifade edildi.

Aytufan, gözlerini açtığında kendilerini CIA elemanı olarak tanıtan biri kadın 3 kişinin, tercüman aracılığıyla kendisine El Kaide, İran ve irtibatlı kişi ve gruplar hakkında sorular sorduğunu anlattı. Sorulara cevap vermediğini belirten Aytufan'ın, daha sonra tekrar cezaevine getirildiğini söylediği kaydedildi.

banner53
Yorumlar (0)
16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?