banner39

UNESCO ödülü Politkovskaya'nın

UNESCO Dünya Basın Özgürlüğü Ödülünü, Çeçenistan'daki insan hakları ihlallerini incelerken geçen Ekim ayında Moskova'da öldürülen Rus gazeteci Anna Politkovskaya'ya verdi.

Arşiv 01.04.2007, 12:26 06.07.2018, 09:31
UNESCO ödülü Politkovskaya'nın

 

BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, (UNESCO) Dünya Basın Özgürlüğü Ödülünü, Çeçenistan'daki insan hakları ihlallerini incelerken geçen Ekim ayında Moskova'da öldürülen Rus gazeteci Anna Politkovskaya'ya verdi.

UNESCO'dan yapılan açıklamada, Anna Politkovskaya'nın, dünyanın Çeçenistan ile ilgilenmediği bir sırada buradaki olayları izlemeye devam ederek inanılmaz bir cesaret ve sebat örneği sergilediğini belirtildi.

Açıklamada, "Gerçeğin izini sürmesi ve özverisinin Rusya'da olduğu kadar dünyanın geri kalanında da gazetecilik adına bir referans olmuştur" denildi.

Çeçen savaşını izleyen ve insan hakları ihlallerini kınayan ender Rus gazetecilerden biri olan Politkovskaya, Moskova'daki evinin girişinde 7 Ekim 2006'da öldürülmüştü. Cinayet hala aydınlatılamazken, muhalifler ve insan hakları savunucuları Kremlin'i cinayetten sorumlu tutmuştu.

UNESCO'nun 25 bin dolarlık ödülünü geçen yıl bir saldırıda ağır yaralanan Lübnanlı Suriye karşıtı kadın gazeteci May Şidiak almıştı.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?