banner39

UNESCO aşure dağıttı

UNESCO ve Türk iş adamları, Romanya'nın Başkenti Bükreş'te 5 bin kişiye aşure dağıtımını gerçekleştirdiler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
UNESCO aşure dağıttı

Türk işadamları tarafından kurulan Tuna Vakfı, Bükreş'in merkezinde Hz. Nuh'un temsili gemisi ile 5 bin kişiye aşure ikram etti.

Birleşmiş Milletler Bilim Kültür ve Sanat Komisyonu (UNESCO) ile ortaklaşa düzenlenen programda, Bükreş'in ünlü Obor Meydanı'nı dolduran binlerce kişi, ilk defa aşure tattı.

Şenlik havasında düzenlenen ve Bükreş'in 2. bölge belediye binası önünde gerçekleştirilen programa, Romen halkı ve Romanya'da yaşayan Türk vatandaşları ile soydaşlar büyük ilgi gösterdi. Belediye önüne demir atan Hz. Nuh'un temsili gemisinin güvertesinde yer alan hayvan figürleri dikkat çekti.

İkram edilen aşure paketlerinin yanında aşureyi tanıtıcı bilgi ve yapılışını açıklayan broşürler dağıtıldı. Romen katılımcılar, kendi dinlerinde de olan; ama unutulmaya yüz tutan bu geleneğin Türkler tarafından yeniden canlandırılmasını takdirle karşıladıklarını ifade etti. Programda, Tatar ve Romen dans ekiplerinin yanı sıra ünlü müzik grupları geleneksel Romen ezgilerinden örnekler sundu.

Müziğin ritmine ayak uyduran yaşlı, genç, çoluk çocuk halay çekerek sevinçlerini herkesle paylaştı. Mihai Eminescu Kültür Merkezi'nde görevli minik sanatçıların seslendirdiği şarkılara katılımcılar eşlik ederken, yöresel müzik ve dans gösterileri şenliğe ayrı bir renk kattı. Romen sanatçı Magdalena Popescu, sürpriz yaparak 'Sevdan Olmasa' şarkısını Türkçe seslendirince seyircilerden büyük alkış aldı.

Türklerin sevgisini sunduk

Tuna Vakfı'nın halkla ilişkiler müdürü Ahmet Ecirli, duygularını "Türk halkının sevgisini 'aşure ikramı' ile Romen halkına sunduk." sözleri ile özetledi. Beş bin aşure paketinin bir saat içerisinde bittiğini vurgulayan Ecirli, programla ilgili şu bilgileri verdi: "Hz. Nuh'un gemisinin maketini hayvan modelleriyle birlikte Bükreş'in en merkezi yerine oturttuk.

Böylece dünyaca bilinen tarihi bir gerçeği yeniden hatırlatmış olduk, insanlarda yeni düşüncelere kapı açmış olduğunu ümit ediyorum." Tuna Vakfı ile daha önce de ortak programlara imza atan UNESCO'nun temsilcisi Viktor Nitelea, Nuh tufanını hatırlayan insanların, evlerine Allah'ın gücüne daha çok inanmış, imanları kuvvetlenmiş olarak döndüklerini söyledi. Programa Romen medyası da büyük ilgi gösterdi. Önemli televizyon kanalları programı canlı olarak yayınladı.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?