banner39

UNESCO`ya Şeyh Edebali yılı önerisi

Bilecik UNESCO'nun bir yılı, Osmanlı`nın manevi kurucusu Şeyh Edebali yılı ilan etmesi için çalışma başlattı

Arşiv 08.10.2009, 11:05 08.10.2009, 11:13
UNESCO`ya Şeyh Edebali yılı önerisi


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

UNESCO, insanlığa, barışa ve kültüre katkı yapmış kişiler ve olayların bütün dünya tarafından tanınması, bilinmesi ve takdir edilmesi amacıyla ülkelerin kendileri tarafından kutlanan kimi önemli yıl dönümlerinin kurumun temel hedefleriyle ilişkilendirilmesi amacıyla 1956 yılından beri ``Yıl Dönümlerinin Kutlanması`` programını uyguluyor.

Bu program kapsamında birçok ülke ulusal öneme sahip kimi kültürel varlık, tarihi olay ve kişilerini uluslararası düzeyde de bilinmesi ve tanınması amacıyla 50 yıl ve katları biçimindeki yıl dönümlerini (doğum, ölüm, kuruluş gibi) UNESCO`ya tescil ettiriyor.

Türkiye 1996 yılından bugüne kadar 6 önemli tarihsel olay ya da kişiyi UNESCO ile ilişkili yıl dönümleri listesine ekletti.

Nasreddin Hoca`nın 700. ölüm yıl dönümü 1996 yılında, Türk yazar ve şairi, eski Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel`in 100. doğum yıl dönümü 1997 yılında, Türk şairi Şeyh Galib`in 200. ölüm yıl dönümü 1999 yılında, Osmanlı kültürünün ve kültürel çeşitliliğinin oluşumunun 700. yılı 1999 yılında, Nazım Hikmet`in 100. doğum yıl dönümü 2002 yılında, şair ve felsefeci Mevlana`nın 800. doğum yıl dönümü 2007 yılında UNESCO tarafından isteyen ülkelerde kutlanmak üzere listelendi.

``ŞEYH EDEBALİ`Yİ VE BİLECİK`İ DAHA İYİ TANITMAK İSTİYORUZ``

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, AA muhabirine, bir yılın Şeyh Edebali Yılı olması için UNESCO`ya müracaat ederek gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi.

Şehy Edebali`nin Osmanlı Devletinin manevi kurucusu olmasının yanında devletin felsefesini ve tüzüğünü de hazırladığını ifade eden Yağcı, Şeyh Edebali`nin bu ilhamı Bilecik`te aldığını ve bu kentte yaşadığı sürede Osmanlı Devleti`ne 600 yılı aşkın yürüyeceği yol haritasını çizdiğini hatırlattı.

Yağcı, Şeyh Edebali`nin yüzyıllar önce ortaya koyduğu ``İnsanı yaşat ki devlet yaşasın`` anlayışının bugünün modern devletlerinin felsefesi olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:

``Şeyh Edebali`nin Osman Gazi`ye verdiği o öğütler, günümüzdeki devlet adamlarının yatağından kalktığında, işe başlamadan her gün okuması gereken çok önemli öğütlerdir. Tüm devlet adamlarımızın Şeyh Edebalı`nın sözlerini örnek almaları lazım. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şeyh Edebalı`nın sözlerinin değerini bilen devlet adamlarının başında gelmektedir. Bu nedenle Başbakanımız Erdoğan, Şeyh Edebalı`nın hizmet ettiği bu topraklara son derece önem vermekte, yapılan bütün çalışmalara destek olmaktadır.``

Binlerce kişinin ziyarette bulunup dualar ettiği Şeyh Edebali`nin türbesinin Bilecik`te bulunduğunu anımsatan Yağcı, şöyle devam etti:

``Şeyh Edebali`yi ve kentimizdeki tarihi mekanların tanıtımını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla UNESCO`nun Şeyh Edebalı`nın doğumunun 800. yılının Şeyh Edebali yılı olması için girişimde bulunduk. Bu yönde çaba harcıyoruz. Osmanlı Devletinin ulu çınarının filizlendiği bu toprakları ve Şeyh Edebali`yi günümüz insanına örnek teşkil edecek şekilde aktarmayı amaçlıyoruz.``

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?