banner39

Üniveristelerde kontenjanlar artırıldı

YÖK Genel Kurulu'nun dün aldığı bir kararla üniversitelere ek 42 bin kontenjen daha ayırdı.

Arşiv 28.05.2008, 08:05 28.05.2008, 08:46
Üniveristelerde kontenjanlar artırıldı


Yusuf Ziya Özcan başkanlığında toplanan YÖK Genel Kurulu, yaklaşık 8 saat süren bir toplantı yaptı. Toplantıdan, kontenjanların artırılması kararı çıktı.

YÖK Genel Kurulu'ndan ÖSS'ye hazırlanan öğrencileri sevindiren haber geldi. Kurul, 2008-2009 öğretim yılında üniversitelerin örgün lisans düzeyindeki kontenjanlarının 130 binden 154 bine, lisans düzeyindeki ikinci öğretim programları kontenjanlarının 33 binden 51 bine yükseltilmesini kararlaştırdı.

9 RET 11 EVET

YÖK Genel Kurulu'nun, Başkan Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında saat 10.45'te başlayan toplantısı saat 19.00'da sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada 'üniversitelerimizin olanakları ölçüsünde azami kapasitelerini sunmaları beklendiği' aktarıldı. Bu çerçevede, YÖK ve diğer yetkili kurumların da kapasite artışını destekleyecek önlemleri almalarının gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, 'üniversitelerin kapasitelerini dayandıracakları temel kaynakların öğretim elemanları ile sosyal ve fiziksel imkanlar olacağının açık olduğu' belirtildi. 1996 ve 2007 yılları arasında üniversitelerdeki öğretim elemanı sayısı yaklaşık yüzde 95 arttığı bilgisinin verildiği açıklamada, "Buna mukabil aynı yıllar arasında lisans programlarındaki öğrenci kontenjanlarındaki artış yüzde 40'a ulaşmamıştır. Akademik çalışmaların bütünü dikkate alındığında öğretim elemanı sayısındaki artışın öğrenci kontenjanlarına da aynı oranda yansıması beklenmemekle birlikte, kontenjanlardaki artışın yeterli olmadığı açıktır.'' denildi. Yükseköğretim Genel Kurulu'nun, bu bilgiler ışığında ve 2007 yılında yayımlanan 'Türkiye'nin Yükseköğretim Stratejisi'nde öngörülen 2008-2009 kontenjanlarında, önceki yıla göre önemli bir artışın sağlandığının belirtildiği bildiride, şu bilgilere yer verildi: "Bu çerçevede, örgün lisans düzeyinde 2007 yılında açık olan programlarda yaklaşık 130 bin olan öğrenci kontenjanı, bu yıl aynı programlar esas alındığında yaklaşık 154 bin olmuştur. Lisans düzeyindeki ikinci öğretim programları kontenjanlarının birinci öğretim ile eşitlenmesi kararlaştırıldığından, 2007'de açık olan ikinci öğretim programlarında 33 bin olan öğrenci kontenjanı bu yıl 51 bine yükselmiştir.''

ÜNİVERSİTELERİN TALEPLERİ ÖNEMLİ

Açıklamada, ilahiyat fakültelerinin kontenjanlarındaki artış miktarının üniversitelerin önerileri doğrultusunda belirlendiği ifade edilerek, fakülte ve bölümlere ilişkin ayrıntılı kontenjan tablolarının ÖSYM kitapçığına son şekli verildikten sonra kamuoyuna açıklanacağı belirtildi. Bu arada, Kurul'un 9 üyesi, artırım kararına karşı çıktı. Söz konusu üyelerin karşı oy yazısında, öğrenci kontenjanlarının artırılması kararının, 'son birkaç yıl içinde çok sayıda yeni üniversite kurulması kararı gibi herhangi bir plana ve programa dayanmadığı' savunuldu.

Kaynak: Ajanslar

 

 

banner53
Yorumlar (0)
32
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?