banner15

Üniversite adaylarını kimlik telaşı sardı

Vatandaşlık Kimliği'nde fotoğrafı olmayan, eski fotoğraftan dolayı sıkıntı yaşayacağını düşünen adaylar nüfus müdürlüklerine koşuşturuyor.

Üniversite adaylarını kimlik telaşı sardı


Hafta sonu yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) öncesinde adaylarda kimlik telaşı başladı.

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Kimliği'nde fotoğrafı olmayan, eski fotoğraftan dolayı sıkıntı yaşayacağını düşünen adaylar nüfus müdürlüklerinin yolunu tuttu.

Yaşı 18'i geçmeyen adayların ise tek başına müracaatta bulunarak kimlik değiştirmesi mümkün değil. Anne ya da babasının yanında olması gerekiyor. Kimlik değiştirmek için son günü bekleyen adayların yoğunluk oluşturacağına işaret eden yetkililer, en azından yaşı 18'in altında olanların nüfus müdürlüklerine giderken mutlaka beraberinde annesi ya da babasının da olması gerektiği konusunda uyardı.

Kayseri Melikgazi İlçe Nüfus Müdürü Mehmet Bozkurt, YGS sınavına girecek adayların kimlik değişimi için müracaatlarında artış olduğunu belirtti. Mehmet Bozkurt, özellikle sınava yeni girecek adayların başvurusunun fazla olduğunu belirterek, kimliğinin yıpranmış olması, fotoğraf bulunmaması, kimlik numarasının olmaması gibi sebeplerin değişim için öncelik oluşturduğunu ifade etti. Bozkurt, her yıl olduğu gibi sınav haftası son mesai gününde nüfus müdürlüğüne müracaatların arttığını hatırlatarak, "Üniversite sınavına girecek adaylar Cuma günü kimlik değişimi için geliyorlar. Son mesai gününde gelen çocuklarımız mağdur olmamaları adına yardımcı oluyoruz. Ancak art niyetli kişilerinde olacağını düşünerek çok hassas davranıyor ve kimlik değişimi belirtilen düzenlemeler çerçevesinde yapılıyor. O nedenle, özellikle 18 yaşını doldurmamış çocuklarımız kimlik değişimi için anne veya babasıyla gelmesi gerekiyor. Anne ve babası şehir dışında olduğunu söyleyen adaylarımız için kimlik değişimi çok zor. Birde mesainin son günü olması onların aleyhine oluyor." dedi.

Kimlik değişimi için eski kimlik, vesikalık fotoğrafla gelinmesini isteyen Bozkuş, fotoğraflar konusunda dikkatli olmalarını ve son çekilmiş fotoğraflarını getirmeleri gerektiğini hatırlattı.

Kaynak: CİHAN

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2010, 13:57
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35