banner39

Üniversitede milli marş kavgası

ABD'de Hristiyan tarikatın üniversitesinde 53 yıl sonra milli marş okununca ortalık karıştı.

Arşiv 24.03.2010, 08:02 24.03.2010, 11:16
Üniversitede milli marş kavgası
Indiana’da ‘barışçı ve pasifist’ bir Hıristiyan tarikatına ait bir üniversitede 53 yıl sonra ilk kez bir spor müsabakasında Amerikan ulusal marşını çalınması ve göndere Amerikan bayrağı çekilmesi, üniversiteyi ikiye böldü.

Mennonite mezhebine bağlı öğrenciler ve öğretim üyeleri, Goshen Üniversitesinde çoğunluğu oluşturuyor. Mennonite tarikatı, teknoloji dışı bir yaşam süren Amish’lerle beraber Anabaptist geleneğin iki büyük temsilcisinden biri. Barışçı ve pasifist görüşleriyle bilinen Mennonite’ler, ‘’savaşı kınamadığı için’’ ve askerliği özendirdiği için ulusal marşı inançlarına aykırı buluyor. Dindar Mennonite’ler, evrensel insani düşünce yerine ulusalcılığı teşvik ettiği gerekçesiyle ulusal bayrağa da sıcak bakmıyor.

Aylar süren tartışma sonucunda üniversite yönetimi üniversitedeki büyük spor müsabakalarından ulusal marşı çalma kararı aldı. Karar ilk kez bugün, üniversitedeki bir beyzbol maçı öncesi uygulandı. Ancak, ulusal marşın sözlü versiyonu yerine enstrümental versiyonu tercih edildi. Milli marştan sonra ise St Francis duası yapıldı. Ayrıca üniversiteye de yine ilk kez Amerikan bayrağı çekildi.

Bazı öğrencilerin müsabakaya protesto amacıyla siyah giysiler giyerek ve alınlarına siyah haç çizerek geldikleri görüldü. Goshen Üniversitesi öğrenci bülteninin editörü Marlys Weaver da karara tepki gösteren bini aşkın öğrenciden biriydi. Weaver, ‘’Üniversitenin, ulusal marş çalma kararını desteklemiyorum. Ulusal marşın her versiyonunda savaş görüntüleri kullanılıyor. Mennonite’ler, pasifist olduğu için, her türlü şiddet dışı çabayı destekler. ‘’ diye yazdı.

Ulusal marş yanlısı öğrenciler ile ulusal marş ve bayrak karşıtı öğrencilerin tartışması Facebook’a da taşındı. Ulusal marş yanlısı gruba 450 öğrenci katılırken, üniversitede ulusal marş ve bayrak istemeyen Facebook grubuna 1300 öğrenci katıldı.

Üniversite yönetiminn kararı çarşamba günü veli toplantsında ele alınacak. Öte yandan üniversite yönetimi, öğrencilerden ve velilerden gelen tepkilerin büyüklüğü üzerine, kararı gelecek yıl gözden geçirme sözü verdi.

Kaynak: Haber 7

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?