banner39

Üniversiteler mitinge gelmeyenleri fişliyor

. Uludağ Üniversitesi'nin, 14 Nisan'da yapılacak 'Cumhuriyet Mitingi'ne katılıp katılmayacak öğretim üyelerinin isimlerini imza alarak liste yaptığı ortaya çıktı.

Arşiv 10.04.2007, 15:58 10.04.2007, 17:23
Üniversiteler mitinge gelmeyenleri fişliyor

Uludağ Üniversitesi'nin, 14 Nisan'da yapılacak 'Cumhuriyet Mitingi'ne katılıp katılmayacak öğretim üyelerinin isimlerini imza alarak liste yaptığı ortaya çıktı.
İddialara göre bazı öğretim üyelerinin eşleriyle birlikte Ankara'ya gitmeleri yönünde baskılar yapılırken, özellikle kadro bekleyen çok sayıda öğretim görevlisinin mitinge katılacağı öğrenildi. Üniversitede görevli memur personelin de eyleme götürüleceği belirtildi.

Üniversiteler, cumhurbaşkanlığı seçimini etkilemek amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından Ankara Tandoğan Meydanı'nda 14 Nisan günü yapılacak 'Cumhuriyet'e sahip çıkma mitingi'ne yüksek katılım sağlamak için her türlü yönteme başvuruyor.

Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu'nun söz konusu mitinge öğrencileri götürmek için sınavları ertelemesi, Çukurova ve Yıldız Teknik üniversitelerinin ise otobüs kaldırmak istemesinin ardından şimdi de Bursa Uludağ Üniversitesi, mitinge öğretim üyelerini götürmek için harekete geçti.

Edinilen bilgiye göre, rektörlük tarafından hazırlanan ve öğretim üyelerinin isimlerinin bulunduğu liste, 30 fakültenin bölüm başkanlıklarının yanı sıra yüksekokul müdürlüklerine gönderildi. Listelerde, mitinge kimlerin katılıp katılmayacağı imza karşılığında bir bir tespit ediliyor. Hazırlanan listeler daha sonra rektörlüğe ulaştırılıyor.

Rektörlüğün, katılımın çok olmasını sağlamak amacıyla akademik kadrodaki öğretim üyeleri ve eşlerinin yanı sıra üniversitede görevli memurları da eyleme çağırdığı öğrenildi. İsminin açıklanmasını istemeyen öğretim üyeleri, bazı arkadaşlarının eşleriyle birlikte katılmaları yönünde zorlandığını söyledi.

Öğretim üyeleri, özellikle uzun süredir akademik kadro bekleyen birçok öğretim görevlisi ve asistanın söz konusu mitinge katılmak zorunda olduklarını aktardı. Rektör Mustafa Yurtkuran ise iddialarla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?