banner39

Üniversitelerde akademik kontenjan artıyor

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde akademik kontenjan artırımına gideceklerini söyledi.

Arşiv 31.03.2008, 17:31 31.03.2008, 17:31
Üniversitelerde akademik kontenjan artıyor

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, gelecek akademik yıl için üniversitelerin kontenjanlarını artıracaklarını açıkladı.

Prof. Dr. Özcan, YÖK Genel Kurulu toplantısına verilen yemek arasının ardından, toplantıyı izleyen gazetecilerin yanından geçerken, "Ben yürüyüşe çıkacağım isterseniz gelin" dedi. Özcan, gazetecilerle birlikte YÖK'ün karşısındaki gölün kenarında bir tur attı ve fotoğraf çektirdi.

Bu sırada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özcan, maaşı ve YÖK ile ilgili bazı soruları yanıtladı.

Maaşıyla ilgili gazetelerde yer alan haberleri anımsatan Özcan, gazetecilere espriyle karışık "Sizin yüzünüzden herkes başıma yıkıldı. Borç para isteyenler, yardım isteyenler... Eski eşim aradı, 'Madem bu kadar maaş alıyorsun çocuğun okul taksitini öde' dedi. Bunu duyan şimdiki eşim de 'Ben de isterim' dedi. Üstelik artış da yok, o kadar para yok. Siz böyle yazarsanız, diyecekler ki bu çok göze batıyor" diye konuştu.

Özcan, maaşıyla ilgili soruları şöyle yanıtladı:
"Çok cahilce bir iş yapıyorsunuz. Her devlet memuru bilir ki devlette çalışan hiç kimsenin maaşı müsteşar maaşının iki katından fazla olamaz. Müsteşarın maaşı net 4 bin 870 YTL. Benimki olsa olsa 9 bin 600 olur. En yüksek sınırdan gitse o kadar olur. Üstelik benim maaşımı da artırmadılar. Maaş artırımı, Denetleme Kurulu ve Yürütme Kurulu üyeleri için yapıldı ama onları artırırken onlar benden yüksek maaş alamaz. Benimkini de mecburen yükselttiler ama siz bunu bilmiyorsunuz."

"Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştüğünüzde maaş artırımı talebinde bulundunuz mu?" sorusuna Özcan, "Hayır, hiç alakası yok. Ben hiçbir şey önermedim maaşımla ilgili. Ben öyle bir şey yapabilir miyim? Ben buraya para için gelmedim ki. Üstelik özel sektördeyken, okuldayken daha çok para kazanıyordum. Araştırma yapıp, dışarıdan para alıyordum" yanıtını verdi.

"Şu anda alacağınız zam ile birlikte maaşınız ne kadar olacak?" sorusunu Özcan, "Net olarak maaşım 6 bin 609 YTL olacak. İlk geldiğimde galiba 4 bin 300 YTL idi. Sonra dediler ki yeni yılda 5 bin 200 YTL olacak. 5 bin 200 YTL idi şimdi 6 bin 609 YTL olacak" diye yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Arabanızdan memnun musunuz?" sorusuna espriyle "Çok memnunum, çok güzel bir arabaymış. Ona da binmek isterim deme" yanıtını veren Özcan, gazetecinin "Binmek isterim. Hiç zırhlı arabaya binmedim" sözleri üzerine "Ben de binmemiştim. Biraz ağır" dedi.

"VAKIF ÜNİVERSİTELERİ KAPASİTE YARATIYOR"

YÖK Başkanlığında 4 ayı doldurduğu anımsatılarak, "Bir yol haritası çıkardınız mı?" sorusunu Özcan, şöyle yanıtladı:

"Çıktı tabii. Bizim en önemli işimiz, dışarıda bekleyen 1,2 milyon çocuğa üniversitede yer bulmak, onları üniversite eğitiminden mahrum etmemek. Bunun için bu sene kontenjanları biraz fazla artırmayı düşünüyoruz.

Vakıf üniversitelerinin açılmalarını destekliyoruz. Bizden önceki idarede tam tersi yapılmıştı. Onlar vakıf üniversitelerine ne kadar ters davrandılarsa, biz de onları o kadar kucaklıyoruz. Çünkü kapasite yaratıyorlar."

Vakıf üniversitelerinin kontenjanlarını dolduramadıklarının belirtilmesi üzerine Özcan, "Onlar da ayaklarını denk alsınlar, fiyatlarını ona göre ayarlasınlar. Bu sene galiba dolar da biraz yukarı gidecek. Onun için kötü olabilir" dedi.

Bugünkü YÖK Genel Kurulunun öğleden sonraki toplantısında öğretim üyeliğine atama ve yükseltme kriterlerini görüşeceklerini bildiren Özcan, bu konuda biraz geç kaldıklarını belirtti. Özcan, "Daha bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığına gidecek. Sonra TBMM Eğitim Komisyonuna, sonra genel kurula, ne kadar çabuk olursa o kadar iyi olur, bitirmeye çalışacağız" dedi.

YÖK Genel Kurulunda bugün yapılan seçimlerde Necmi Yüzbaşıoğlu'nun Yürütme Kurulu üyeliğine seçildiğini açıklamasına karşın, Yüzbaşıoğlu'nun bunu kabul etmediğini söylediğinin anımsatılması üzerine Özcan, "Necmi Hoca İstanbul'da oturduğu için burada tam zamanlı çalışmak biraz zor olabilir" diye konuştu.
YÖK Yürütme Kuruluna seçilen diğer üye Ali Ekrem Özkul'un görevi kabul edip etmediği sorusuna Özcan, "Ali Hoca 'Sınırlı şeyler verirseniz, çok vaktimi almazsa olur' demiş. Ben daha kendisiyle görüşmedim" yanıtını verdi.
"Necmi Yüzbaşıoğlu görevi kabul etmediğine göre seçim yenilenir mi?" şeklindeki soru üzerine Özcan, espriyle karışık "Tabii. Eğer bunlar da istifa ederlerse yenileyeceğiz. Böylece herkesi seçmiş olacağız. En son İsa Eşme Bey ile Atilla Eriş kaldı. Onlara da şans veririz, onlar da istifa ederlerse artık yolumuza devam edeceğiz. Zaten şimdi de ediyoruz da herkese bir şans verelim diyoruz" diye konuştu. Özcan, Yürütme Kurulunun çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. YÖK Yürütme Kurulunun toplantı yeter sayısının 6 olduğunu ifade eden Özcan, "7 kişi var. Rahatlıkla toplanabilir ve işini yapabilir" dedi.

"MORALİM YÜKSEK"

Özcan, "Bu tartışmalar olurken hiç istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusunu, "Hayır. Ben hayatınızda gördüğünüz morali en yüksek adamım. Sizin söylediğiniz hiçbir şey beni etkilemez. Bunu hiç unutmayın, ona göre yazın" diye yanıtladı.

Özcan, "Bu görevi kabul ettiğinizde tüm bunları bekliyor muydunuz?" yönündeki soruya, "Tabii bekliyordum ama bu kadarını beklemiyordum. Bu biraz fazla oldu" dedi.

"Keşke başkan olmasaydım dediniz mi?" sorusuna Özcan, "Hiç demedim. Önümüzdeki 4 yıla da ümitle bakıyorum" yanıtını veren Özcan, espriyle "Bir gün siz de değişeceksiniz, doğruları yazacaksınız. Biz ne işler yapacağız, alkışlayacaksınız" diye konuştu.

Özcan, başörtüsü ile ilgili soruları yanıtsız bıraktı.
YÖK Başkanı Özcan, okuldaki günlerini özlediğini, öğrencileriyle de üniversiteye giderek görüştüğünü ifade etti.
Özcan, kilosunun biraz arttığını, her gün yarım saat yürüdüğünü söyledi.

Kaynak: AA


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?