banner39

Üniversitelerimiz patent fakiri

Türkiye'deki üniversitelerin patent başvuruları, yabancı üniversitelere oranla çok düşük.

Arşiv 03.10.2009, 03:49 03.10.2009, 03:49
Üniversitelerimiz patent fakiri

Türkiye'deki üniversitelerin patent başvurularının, yabancı üniversitelere oranla çok düşük olduğu bildirildi.

Adres Patent Şirketi Genel Müdürü Ali Çavuşoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, temmuz ayı itibariyle Türkiye'deki üniversite sayısının 139'a ulaştığını, ancak üniversitelerin yaptığı patent başvurularının çok düşük düzeyde olduğunu belirtti.

Son dönemde sıkça dile getirilen sanayici ve üniversite işbirliği söylemlerinin ümit verici açılımlar olduğunu, ancak bu işbirliğinin somut adımlara dönüştürülmesi gerektiğini ifade eden Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

''Üniversite sayısının artması ile birlikte, üniversitelerin patent başvurularını tespit etmek için bir araştırma yaptık. Bu araştırmaya göre, Türkiye'de üniversite başına düşen patent sayısı 0,2 adet. Bir başka deyişle üniversitelerin yaptığı patent başvuru sayısı sadece 28 adet. Yabancı üniversitelerin Türkiye'deki patent sayısı ise 337 adet. Yani Türkiye'deki üniversitelerin patent sayısının 12 katı. Yabancı üniversitelerin Avrupa'da aldığı patent sayısı ise 100 bin adedin üzerinde. Avrupa ve ABD'de bazı üniversitelerin aldığı patent sayısı 750'nin üzerinde. Örneğin, Harvard Üniversitesi bin 249, Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü 799 ve Yale Üniversitesi 547 patent almış.''

Ülkelerin gelişmişlik seviyelerinin sahip oldukları patentlerle doğru orantıda değerlendirilebileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, patent sayısının artırılması için sanayide kullanılan enstrümanların artırılması ve tescilli ürünlerle ticaret yapma bilincini yaygınlaştırılması gerektiğini anlattı.

Üniversitelerin bilginin işlenmesi ve ekonomiye kazandırılması noktasında çok daha somut adımlar atması gerektiğini dile getiren Çavuşoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

''Üniversitelerimizin patent sayısını artırmaları için, teknik öğretim yapılan mühendislik ve fen-edebiyat fakültelerinde her yıl patent-faydalı model hedefi konmalı, bu bölümlerde zorunlu patent dersi olmalıdır. Öğretim üyeleri buluş yapması için teşvik edilmeli, öğretim üyesinin buluşun gelirinden alacağı gelir oranı yükseltilmelidir. Buluş yapan öğretim üyesinin akademik kariyerinde yükselmesi daha kolay olmalıdır.

Üniversitelerden patent başvuru ve diğer araştırma-inceleme ücretleri ve yıllık sicil ücretleri alınmamalıdır. Üniversite-sanayi işbirliği geliştirilmeli, üniversitelerin sanayi için yaptığı buluşların patent başvuruları, üniversite ve sanayi şirketleri adına ortak tescil edilmelidir.''

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?