banner39

Üniversiteye 400 milyon dolar bağış

ABD'nin medya sektörü öncülerinden John Werner Kluge Colombia Üniversitesine 400 milyon dolarlık rekor bir bağışa imza attı.

Arşiv 13.04.2007, 17:59 13.04.2007, 19:05
Üniversiteye 400 milyon dolar bağış

 

Kadir Kon / Dünya Bülteni

Almanya’dan ABD’ye yıllar önce göç etmiş John Werner Kluge Amerika’da bir firma imparatorluğu kurdu ve Amerika’nın süper zenginlerinden birisi oldu. Şimdi Kluge kendinin mezun olduğu üniversiteye rekor bağış için söz verdi. Fakat bir şartla, bağış ölümnden sonra gerçekleşecek!

Photo

John Werner Kluge bir çok kimse için Amerikan rüyasının gerçeklik kazandığı birisi. 1922 yılında Almanya’nın Chemnitz şehrinde doğan Kluge küçük bir erkek çocuğu iken ailesiyle birlikte Amerika’ya göç eder. Daha sonra New York’taki meşhur Colombia Üniversitesi’nden burs kazanır ve 1946’da kendine küçük bir radyo istasyonu satın alır.

Bu mütevazi başlangıcın ardından John Kluge, Metromedia Broadcasting’i meydana getirir. Sonra bunu satar ve başka firmalar satın alır. Bütün bu alış ve satışlardan sonra gazete haberlerinde medya devi ( Medienmogul) olarak adlandırılan birisi haline gelir.

Dünyanın en zenginlerini her yıl sıralamaya koyan ve bütün dünyada büyük ilgi uyandıran Forbes dergisi 1989’dan 1991’e kadar Kluge’yi Amerika’nın en zengini olarak listenin başına koydu. Bugün 92 yaşında olan Kluge’nin mal varlığı 9,1 milyar doları geçmektedir.

Bu mal varlığının bir kısmını severek bağışlayan Kluge, kendinin yapacağı bağışalar için bir yer belirlemiş durumda. Bu yer de kendisinin mezun olduğu New York’taki Colombia Üniversitesi.

Bugüne kadar bir üniversiteye yapılmış en yüksek bağış oranı

Amerika’da insanlar, üzerinden yıllar geçmesine rağmen, mezun olduğu okullara yüklü miktarda bağışlarda bulunabiliyorlar ve bu Amerika’da sıradan bir durum olarak kabul ediliyor. Bütün bu yüklü miktarlardaki bağışlara rağmen Amerika’nın önde gelen elit üniversitelerinde okuyabilmek için öğrenciler binlerce doları bu üniversitelere saymak durumunda kalıyorlar.

Daha önce bir çok kez Colombia Üniversitesi’ne bağışta bulunan Kluge’nin şimdiye kadarki bağış toplamı 100 milyon dolar tutuyordu. Dün ( Çarşamba günü) itibariyle açıklanan rakamsa daha önceki meblağları gölgede bırakan türden oldu. Açıklanana göre elit üniversitesi olan Colombia Amerikalı milyarder John Werner Kluge’den toplam 400 milyon dolarlık bir bağış çekini daha alacak. Bu rakam bugüne kadar bir üniversiteye yapılan en yüksek bağış tutarını gösteriyor.

Sözkonusu bağıştaki sıradışılık sadece miktarın rekor yükseklikte olmasında değil. Normalde yapılan bağışların kullanım amacı baştan belirtilir ve de bu bağış ne bir bina yapımında ne de yeni profesörlerin görevlendirilmesinde kullanılacak.

„Ben taşlara yatırım yapmaktansa insanlara yatırım yapmayı isterim“

Yapılacak bağış açıkça öğrencileri desteklemeye yönelik olacak. İşadamının dayandığı düşünce: „Ben taşlara yatırım yapmaktansa insanlara yatırım yapmayı isterim“ şeklinde oldu. Kluge’nin kendisi de öğrenci iken burs imkanından yararlanmıştı.

Üniversite başkanı Lee Bullinger bu beklenmedik bağışa çok memnun olduğunu ifade ederek, Kluge tarafından yapılan bu bağışla bir çok gencin ekonomik, ailevi durumuna bakılmaksızın Colombia’da öğrenim görme şansına sahip olacağını bildirdi.

John Kluge’nin ölümünün ardından rekor bağışın gerçekleşecek olması, bugünkü jenerasyonların bu desteklemeden yararlanmasının önündeki engel olarak duruyor olmasıysa şimdiki jenerasyon adına bir şanssızlık.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?