Ünlü stratejist George Friedman İstanbul'a geliyor

Gelecekte "dünyadaki herkesin Türkçe öğreneceğini" söyleyen ABDli stratejist George Friedman İstanbul'da konuşacak

Ünlü stratejist George Friedman İstanbul'a geliyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Türkiye ve dünya üzerine yaptığı dikkat çeken analiz ve öngörüleriyle tanınan, ABD’nin önde gelen stratejik araştırma kuruluşu Stratfor’un başkanı, uluslararası ilişkiler uzmanı ve stratejist George Friedman, bir konferansa katılmak üzere İstanbul'a geliyor.

Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu'nda yapılacak konferans, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. işbirliğiyle düzenlenecek.

Konferansta Friedman, ‘Turkey and the Imbalance of US Foreign Policy’ (Türkiye ve Amerikan Dış Politikasının Denge Sorunu) başlıklı bir konuşma yapacak.

Moderatörlüğünü gazeteci Gürkan Zengin’in yapacağı konferansta Friedman'ın, dünya çapında olması muhtemel gelişmelerle ilgili 2010 yılından 2100 yılına uzanan öngörülerini katılımcılarla paylaşması bekleniyor.

2 Haziran Çarşamba günü Saat 19.00’da CRR Konser Salonu’nda gerçekleştirilecek konferansa katılımın ücretsiz olduğu belirtildi.

ÇARPICI FİKİRLERİ İLE TANINIYOR

Geçtiğimiz birkaç yüzyıllık süreci tarihsel ve jeopolitik açıdan değerlendirdiği kitabında, Türkiye’ye geniş yer veren Friedman’a göre, tarih boyunca bölgesinde etkin bir güç olan Türkiye, bölgesel konumu ve modern ekonomisiyle, gelecek yüzyılda, bölgesinde yeniden denge ve istikrar unsuru ülke olma özelliği kazanacak.

Medeniyetler çatışmasına inanmayan Friedman, ‘Türkiye, rotasını Avrupa Birliği yerine İslam dünyası ve ABD’ye çevirmeli’ tezini savunuyor ve ‘Türkiye tarih sahnesine imparatorluk olarak dönecek, Türkiye Birliği adında bir örgütlenmeye gidecek’ diyor.

Freidman’ın 1996 yılında kurduğu stratejik araştırma kuruluşu Stratfor’da, siyasi, ekonomik ve askeri gelişmeler konusunda dünya genelindeki müşteriler için rapor ve analizler hazırlanıyor.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatına (CIA) yakınlığı ile dikkat çeken Stratfor’da 70’den fazla uzman görev yapıyor. Stratfor’un müşterileri arasında FORTUNE 100 listesinde yer alan şirketlerden bazıları, hükümet kuruluşları, bireyler ve dünya genelinde diğer bazı kurumlar yer alıyor.

friedman_afis.jpg

FRİEDMAN’IN ÖNGÖRÜLERİNDEN BAŞLIKLAR

2020: Rusya çökecek. Türkiye en büyük 10. ekonomi olacak. Çin büyük bir kriz yaşayarak dağılacak.

2030:Dünya ABD kaynaklı büyük ekonomik krizle yeniden sarsılacak.

2040: Türkiye; Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanları hakimiyeti altına alarak dev bir ülke olacak. Bölgesinde askeri müdahaleler yapacak. ABD-Türkiye arasındaki gerilim artacak

2050: Türkiye, ABD, Polonya ve Japonya arasında 3. Dünya Savaşı çıkacak. 50.000 kişi ölecek.

2060: Enerji Devrimi olacak.

2080: Petrol rezervleri bitecek, yerine uzay temelli enerjiler kullanılmaya başlanacak.

2100: Meksika ABD’ye savaş açacak.

- NATO bitecek. Avrupa’daki Almanya-Fransa ittifakı çökecek. Avrupa Birliği bitecek, hakimiyet Polonya’ya geçecek.

- Türkiye; Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanları hakimiyeti altına alarak dev bir ülke olacak, başkent Ankara’dan İstanbul’a taşınacak.

- Karadeniz ve Akdeniz artık bir Türk gölü haline gelecek.

- Neo Osmanlı senaryosu gerçek olacak. Türkiye Osmanlının sahip olduğu topraklara yeniden hükmedecek.

-Dünyadaki herkes Türkçe öğrenecek.

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2010, 08:11
banner53
YORUM EKLE

banner39