Uranyum için Küçükçekmece hazırlanıyor

İran kabul ederse, az zenginleştirilmiş uranyum yüzde 20 oranına zenginleştirilip Küçükçekmece'ye getirilecek

Uranyum için Küçükçekmece hazırlanıyor


İran’ın nükleer yakıtını ‘yeddiemin’ olarak depolama olasılığı artan Türkiye’nin, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) talebiyle depolarındaki zenginleştirilmiş uranyumu iade ettiği kaydedildi. Bu durum, İran’ın ülke dışında işlenecek uranyumunun nükleer yakıta dönüştürüldükten sonra Türkiye’de depolanmasına hazırlık olarak yorumlandı.

Küçükçekmece’deki deneme santralında küçük çaplı nükleer çalışmalar yapılıyor. Santralın depolarında, sağlık dahil bir çok alanda kullanılan zenginleştirilmiş nükleer kaynaklar depolanıyor. İran kabul ederse, yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş uranyumu yüzde 20 oranına zenginleştirilip nükleer yakıta çevrildikten sonra Küçükçekmece’deki depoya getirilecek ve Türkiye, UAEK ile İran arasında ‘yeddiemin’ işlevi görecek. Bütün süreç UAEK denetimde yapılacak. Böylece İran, UAEK ile nükleer yakıt değiş tokuşunu Türkiye üzerinden yapacak.

Küçükçekmece’deki santrala gelecek nükleer yakıt, radyoaktif işleme tabi tutulmayacak, doğrudan stoklanacak. Bu yüzden radyoaktif risk söz konusu değil. Depolamanın maliyeti yok. Depo Tahran’ın yüzde 3.5 oranında zenginleştirilmiş nükleer yakıtının 1200 tonunu rahatça alabilecek. İran’da 1500 ton yakıt olduğu, UAEK’nın 300 kilo yakıtın İran’da muhafazasına karşı olmadığı belirtiliyor.

Kaynak: Radikal

 

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 09:14
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35