banner39

Uras bildiriye karşı çıkarken Mumcu destekliyor

Ufuk Uras Yargıtay'ın bildirisine karşı çıktı, Erkan Mumcu ise "Yargıtay haklı" dedi.

Arşiv 22.05.2008, 12:27 22.05.2008, 15:48
Uras bildiriye karşı çıkarken Mumcu destekliyor


ÖDP Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Ufuk Uras, Yargıtay Başkanlar Kurulu bildirisini, "Yargının bu konularda taraf olmaması gerekir. Yargı mensupları, siyasi parti ve milletvekili gibi davranmamalı" şeklinde değerlendirdi.

Çiftçileri kabulü sırasında Yargıtay'ın bildirisi hakkındaki görüşleri sorulan Uras, "Yargı reformu bir açıdan gerekli. Yargı, siyasi parti gibi davranmamalı, yargı mensupları milletvekili gibi davranmamalı. Bakıyoruz, iktidar muhalefet ilişkisine; biri diyor 'dam üstünde saksağan', muhalefet diyor 'vur beline kazmayı'... Bu, laubaliliği kaldıracak bir mesele değil. Yargının bağımsızlığı çok önemli" diye konuştu.

ERKAN MUMCU: YARGI BİLDİRİDE HAKLI

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ise Yargıtay Başkanlar Kurulu'nu bildirisiyle ilgili olarak, "Yargı, topyekün yargı kurumlarına yönelen baskı ve eleştirileri bu bildiri ile kınamakta haklıdır" dedi.

Mumcu, yaptığı yazılı açıklamada, Yargıtay Başkanlar Kurulu'nun bildirisinin "kaygı duydukları olayların gerçekleşmekte olduğunu gösterdiğini" öne sürdü.

Hakimlerin "bildirilerle değil, kararlarıyla konuşacaklarını" belirten Mumcu, şunları kaydetti:

"Kapatma davasıyla ne milli irade hiçe sayılmıştır ne de kapatma kararı ile yargı bağımsızlığı tahakkuk etmiş olacaktır. Arıza, Anayasa'nın öngördüğü sistemdedir. Sistem bu arızalarıyla bugüne gelirken ses çıkarmayanlar; bu arızalar şimdi başka bir kadronun lehine işlemeye başladı diye paniğe kapılıyorlar."

Kaynak : AA

banner53
Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?