banner15

Ürdün Filistinlilerin vatandaşlığını iptal ediyor

Ürdün hükümetinin son yıllarda Filistin kökenli yaklaşık üç bin kişiyi vatandaşlıktan çıkardığı kaydedildi

Ürdün Filistinlilerin vatandaşlığını iptal ediyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), bugün yayımladığı bir raporda iki bin 732 Filistin kökenli Ürdünlü'nün 2004 ve 2008 arasında vatandaşlıktan çıkarıldığını açıkladı.

HRW Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson, 60 sayfalık raporun açıklandığı basın toplantısında "Ürdün binlerce vatandaşının temel hakları ile siyaset oyunu oynuyor" ifadesini kullandı.

Vatandaşlıktan çıkartılma uygulamasının 2009 yılı boyunca da sürdüğünü belirten Whitson, "Yetkililer bir çok ailenin bir ülkenin vatandaşların çoğu için sıradan olan normal ve güvenli bir hayat sürdürme haklarını elinden alıyor" dedi.

Vatandaşlık hakları ellerinden alınan insanların eğitim ve sağlık gibi temel vatandaşlık hizmetlerinden mahrum kaldığı kaydedilen raporda, "kimlikleri olmayan" insanların sayısının resmi belgelere yansıyandan daha fazla olduğu bildirildi.

Bazı durumlarda, bir kişinin vatandaşlık hakkı isteği dışında elinden alınırken, aynı koşullardaki bir kardeşi bu uygulamanın dışında tutuldu.

1948 Arap-İsrail savaşı sonrasında Ürdün bölgedeki herkese vatandaşlık vermişti.
Ancak 1988 yılında Batı Şeria'daki yönetimle sorunlar yaşanması üzerine "Batı Şeria'da ikamet eden Ürdün vatandaşı tüm Filistinliler'in" vatandaşlıkları iptal edildi.
Rapora göre, Batı Şeria kökenli ancak Ürdün'de yaşayan Filistinliler'in vatandaşlıkları da son yıllarda hükümet tarafından keyfi olarak iptal edilmeye başlandı.

HRW, altı milyonluk nüfusunun önemli bir bölümü Filistin kökenli olan Ürdün'ün "İsrail'in Filistinlileri Batı Şeria'dan Krallığa transferi planlarına karşı önlem olarak" bu uygulamaya başladığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2010, 07:18
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48