banner15

Ürdün-İsrail arasında ortak eğitim tartışması

Ürdünlü Hemşireler Barosu, İsrail'deki eğitim programlarına karşı çıktı

Ürdün-İsrail arasında ortak eğitim tartışması

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ürdünlü hemşireler barosu, Ürdünlü ve İsrailli gönüllülerin katılacağı doğal afet eğitimi konusunu tartışmaya açarak İsrail’le ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda ülkede yeni bir tartışma başlattı.

Konuyla ilgili kamuoyunun ikiye bölündüğü gözlemlenirken bir grubun böylesi bir eğitimin normalleşme anlamına geleceğini savunduğu, diğer tarafınsa insani konularda tüm taraflarla işbirliği yapılabileceği düşüncesini öne sürdüğü görüldü.

Ürdünlü Hemşireler Barosu, sivil bir kuruluşu eğitim programı amacıyla İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi’ne hemşire göndermeye devam etmemesi konusunda uyardı. Ortaya çıkan verilere göre Ürdün Kızılay’ı, eğitim programı çerçevesinde şu ana kadar İsrail’e 37 hemşire göndermiş durumda.

Ürdünlü baro ise “Siyonist düşmanla” hiçbir şekilde işbirliği yapılmaması gerektiğini savunuyor ve normalleşmeye karşı olan tüm meslek barolarının aldığı kararın uygulanması gerektiğini savunuyor. Yine bu anlamda İsrail’e ihtiyaç duyulmadığını, ulusal anlamda böyle bir eğitiminin birçok alternatifinin bulunduğu belirtiliyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre üç sene süren eğitime Ürdünlü ve İsrailli gençler katılıyor ve herhangi bir olağan felakete karşı ne tür senaryoların uygulanabileceği çalışılıyor.

Yine Ürdün Tabipler Barosu da, Ürdün Kızılay’ının İsrail’deki Ben-Gurion Üniversitesi ile işbirliği yapmasını eleştiriyor ve “düşman” ile ülkenin güvenliğini tehlikeye atacak her türlü işbirliğini reddediyor

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2010, 07:42
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35