banner15

Ürdün, İsrail'in 'alternatif Filistin'i olmaktan korkuyor!

İsrail'de son dönemde artan "Ürdün Filistin'dir" söylemi krallıkta panik havası doğurdu.

Ürdün, İsrail'in 'alternatif Filistin'i olmaktan korkuyor!


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İsrailli güvenlik uzmanlarından oluşan bir heyet geçtiğimiz günlerde Ürdün'e gizli bir ziyaret gerçekleştirerek, kral Abdullah'ı daha fazla Filistinli'yi ülkesine göndermeyecekleri konusunda tatmin etmeye çalıştı.

Jarusalem Post'un haberine göre, bu gizli ziyaretin ana amacı, Batı Şeria'daki Filistinliler'in Ürdün'e transfer edileceği haberleriyle paniğe kapılan Ürdün kralını sakinleştirmek..

İsrail içinde aslında Ürdün diye bir devlet olmadığı, bu toprakların Filistin olduğuna dair söylemler yeni değil. Hatta bazı aşırılar, İsrail'in 'vadedilen toprakları' arasında Ürdün olduğunu da savunuyor.

Ancak son haftalarda yaşanan gerginlik, iki ay önce İsrail meclisi Knesset'de milletvekili Arye Eldad'ın Filistinliler'e Ürdün vatandaşlığı verilmesini öneren teklifiyle başladı.

İsrail meclisinde yaşanan bu tartışmaya sert tepki gösteren Amman, nüfusunun yüzde 70'ini oluşturan Filistinli göçmenlerin de bu 'planın bir parçası' olduğu paranoyası ile binlerce Filistinli'nin Ürdün vatandaşlığını iptal etti.

Ürdün'de gün be gün yayılan "ABD kaynaklı, İsrail destekli, Ürdün'ü Filistin yapma planı' söylentileri, kral Abdullah'ın ülkesinde yaşayan Filistinliler'e tanınan bazı özgürlükleri de kaldırmaya karar vermesine kadar dayandı. Tüm bu söylentilerin zirveye ulaştığı günlerde, kral Abdullah ülkenin silahlı kuvvetler genel merkezine, askeri kıyafetleri ile bir sürpriz ziyaret yaptı.

Geçtiğimiz bir kaç hafta içinde, Ürdün'de yaşayan yaklaşık 40 bin Filistinli'nin Ürdün kimlikleri ellerinden alındı, bir kez daha hapis hayatı yaşamaya mecbur bırakıldı.

Ürdün'ün bu tepkisinin "ikili ilişkilere zarar vereceğinden" korkan İsrail ise, Amman yönetimini sakinleştirmek için bir heyet kurdu. Ancak İsrail savunma bakanlığından yapılan açıklamaya göre, heyetin tüm çabalarına rağmen, "Ürdün hükümeti hala İsrail'in ülkeyi alternatif Filistin olarak gördüğü endişesi" taşıyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2009, 16:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35