banner39

Ürdün Kralı Abdullah: Bölgede yeni bir savaş çıkabilir!

Abbas Obama'yı barış için gereken girişimlerde bulunmaya çağırırken, Ürdün Kralı bölgede yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulundu

Arşiv 28.04.2009, 08:16 28.04.2009, 11:47
Ürdün Kralı Abdullah: Bölgede yeni bir savaş çıkabilir!

Abdullah Aydoğan Kalabalık /Dünya Bülteni

Mahmut Abbas, Amerikan Başkanı Obama'yı İsrail-Filistin barış görüşmeleri ve sürecinin devamı için girişimde bulunmaya çağırdı. Ürdün kralı İkinci Abdullah ise, sürecin tıkandığını belirterek Ortadoğu'da yeni bir savaş çıkabileceği uyarısında bulundu.

Abbas konu ile ilgili yapmış olduğu açıklamada; 'Şimdi top Amerika yarı sahasındadır, yapmaları gereken İsrail'i barışa yönlendirmektir.' Şeklinde konuştu.

Amerikan yönetiminin 2009 yılında barış sağlanması veya şu andaki anarşi ve kargaşanın sona ermesi ile ilgili bir karar vermesi gerektiğini belirten Abbas, barış görüşmelerinin tamamen durdurulması veya askıya alınması durumunda, kaybeden tarafın İsrail olacağını söyledi. Ortadoğud'daki güven ortamının sona ermesinin sebebinin İsrail olduğunu da sözlerine ekledi.

Öte yandan Ürdün Kralı Abdullah, ABD Başkanı Obama'nın müdahale etmemesi durumunda Lübnan ve Gazze'dekilere benzer bir başka savaşın daha Ortadoğu'da patlak verebileceğini söyledi. Kral Abdullah, bölgedeki çatışmaların ana sebebinin İsrail-Filistin çatışması olduğunu kaydetti.

Kral Abdullah'ın bu yönedki sözlerinin zamanlamasının Amerika ziyaretinden dönmesinden hemen sonra ve İsrail başbakanı Netanyahu ve Mahmut Abbas'ın Amerika gezilerinden önce olması dikkat çekiciydi.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?