banner15

Ürdün ve Suriye, Ankara'dan 'kelaynak kuşu' istedi

Türkiye'de bulunan kelaynak kuşlarının sayısı 100'ün üzerine çıktı, uzun yıllar sonra kuşlar göç etmeye başladı

Ürdün ve Suriye, Ankara'dan 'kelaynak kuşu' istedi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gürcistan'a ceylan gönderen Türkiye'ye, Ürdün ve Suriye'den de kelaynak kuşu talebi geldi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Prof. Dr. Mustafa Kemal Yalınkılıç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'nin komşularıyla özellikle nesli tehlikede bulunan yaban hayvanı türlerinin korunması için çalışmalar yürüttüğünü ifade etti.

Türkiye'nin yaban hayatı konusunda çok önemli çalışmalar yaptığını belirten Yalınkılıç, "Bu çalışmalarımız özellikle komşu ülkelerimiz tarafından takdirle karşılanıyor. Bunun en önemli örneklerinden biri de Ürdün ve Suriye'nin bizden kelaynak kuşu talep etmesi. Bu talep bize ulaştı. Talep doğrultusunda çalışmalara başladık. Kelaynak kuşlarının bu ülkeye gönderilmesi için öncelikle bu ülkelerde altyapının hazır olması lazım. Bunun için de altyapı çalışmaları konusunda çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu.

Yalınkılıç, Türkiye'de bulunan kelaynak kuşlarının sayısının 100'ün üzerine çıktığını ve uzun yıllar sonra bu kuşların göç etmeye başladığını da ifade ederek, bu durumun çok sevindirici olduğunu kaydetti.

Yalınkılıç, Türkiye'nin Bulgaristan ile Yıldız Dağları'nda biyolojik çeşitliliğin korunması konusunda çalışma yürüttüğünü, ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde de keklik üretme tesisi kurma çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Dünyada sadece Türkiye'de (Birecik/ Urfa) ve Fas'da koruma altında olan kelaynak kuşlarının dünya üzerindeki toplam sayısının yaklaşık 500 olduğu tahmin ediliyor. Alpler'den Kızıldeniz'e, Fas'dan Güneydoğu Anadolu'ya kadar uzanan geniş bir coğrafyada yaşayabilen bu kuşların nesli, yanlış tarım politikaları sonucunda kurutulan sulak alanlar ve böcek öldürmek için tarlalarda kullanılan ağır kimyasallar nedeniyle tükenmenin eşiğine geldi. 

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 11:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48