banner15

Ürdün'de toplu tutuklamalar sürüyor

İsrail'in Ürdün Büyükelçisine bombalı suikast girişiminin ardından ülke çapında çok sayıda insan tutuklandı

Ürdün'de toplu tutuklamalar sürüyor


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Ürdün'ün başkenti Amman'da bulunan Kral Hüseyin Köprüsü yakınında İsrail elçilik görevlilerini taşıyan konvoya yönelik mayınlı saldırı, ülkede tam anlamıyla bir tutuklama kampanyasının fitilini ateşledi.

Ürdünlü yetkililer İsrailli diplomatlara yönelik başarısız bombalı saldırı ile ilgili olarak iki hafta önce birkaç kişiyi gözaltına aldığını açıklamıştı. Öte yandan, AFP haber ajansının bildirdiğine göre, Ürdün polisi ülke çapında "Selefiler" adını verdikleri kişilere yönelik bir operasyon başlattı.

Operasyonun tüm ülke genelinde sürdüğü, şimdiye kadar çok sayıda kişinin tutuklandığı kaydedildi. Ürdünlü yetkililer tutuklanan kişilerle ve hangi suçtan tutuklandıkları ile ilgili hiçbir bilgi vermiyor.

Öte yandan, Aralık ayında Afganistan'daki CIA merkezinde düzenlenen ve 7 CIA ajanının öldüğü saldırıyla ilgili 40'tan fazla Ürdünlü'nün tutuklandığı açıklandı.

El Arabiye televizyonunun internet sitesinde verilen habere göre, Ürdün'lü bir emniyet yetkilisi, Halil El Belevi tarafından Aralık ayında Afganistan'da yapılan intihar saldırısının ardından, Ürdün'de başlatılan arama ve soruşturma sonucunda bu kişiyle irtibat halinde olduğu belirlenen 40 kişinin yakalandığını söyledi.

CIA tarihinin en kanlı saldırılarından biri olan olay, 'iki taraflı oynayan' bir Ürdünlü ajan tarafından gerçekleştirilmişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2010, 14:30
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48