banner39

Ürdün'deki Saldırıyla İlgili İki Tutuklama

Ürdün'ün Akabe limanında demirli Amerikan savaş gemilerine dün gerçekleşen füze saldırısıyla ilgili iki kişi tutuklandı. Saldırıda bir Ürdün askeri ölürken, altısı İsrail'de olmak üzere yedi kişi yaralanmıştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ürdün'deki Saldırıyla İlgili İki Tutuklama


Kızıldeniz’de demirlenmiş Amerikan savaş gemilerini hedef alan bir saldırı düzenlenmişti. Katyuşa füzeleriyle gerçekleşen saldırıda füzeler, ABD gemilerini teğet geçmiş, üç füzeden ikisi, Akabe’de bulunan bir depo ve hastaneye, diğeri ise İsrail'de Eylat havaalanı yakınlarına düşmüştü. Katyuşa saldırılarında altı İsrailli yaralanmıştı, bir Ürdünlü asker de ölmüştü. Saldırıdan sonra yapılan operasyonda olayla ilgisi olduğu şüphesiyle biri Suriye, diğeri de Irak uyruklu olmak üzere iki kişi gözaltına alındı.

Saldırıların sorumluluğunu, El Kaide ile bağlantılı Şehit Abdullah Azzam Tugayları Örgütü üstlendi. Ancak yetkililer örgütün saldırıyla bağlantısı olduğunu henüz doğrulamadı. Olayın ardından gemiler hemen limandan ayrılıp, açık denize demirledi.

Katyuşalar Endişe Verici

Bilindiği üzere Katyuşa füzelerini genelde Güney Lübnan’da faaliyet gösteren Hizbullah hareketi kullanıyor. Omuzdan kolaylıkla fırlatılan Katyuşa füzelerinin etkili olduğu biliniyor. Hizbullah, İsrail’e yönelik saldırılarında Katyuşa füzeleriyle başarılı eylemler gerçekleştirdiği biliniyor. Ürdün’deki saldırıların el-Kaide’yle irtibatı kesinleşirse, örgüt Katyuşa füzelerini ilk kez kullanmış olacak. Bu durum kaygı verici bir gelişme olarak niteleniyor.    

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?