banner39

Urfa'dan El Halil'e 'İbrahim Yolu'

Rockefeller Vakfı gibi pek çok kuruluş tarafından finanse edilen "İbrahim Yolu" neyi hedefliyor?

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Urfa'dan El Halil'e 'İbrahim Yolu'

Hz. İbrahim’in doğduğu Harran’dan başlayıp Suriye, Ürdün ve İsrail'in ardından yaşamının sona erdiği Filistin'in El Halil kentine kadar uzanan ‘İbrahim Yolu Projesi’ gelecek yıl başlıyor. Dünyanın en büyük inanç turizmi yürüyüşü olacak proje Urfa'dan start alacak.

Harvard Üniversitesi Küresel Müzakere Birimi tarafından yürütülen ‘İbrahim'in Yolu Projesi'yle halklararası uzlaşı zemini oluşturma hedefleniyor. Ayrıca 1400 km'lik yürüyüşe katılanlar sayesinde bölge halklarının gelir kazanmasına, bölgenin kültürel miras niteliğindeki eserlerinin de korunması projenin önemli hedefleri arasında yer alıyor.

Proje nedeniyle bir süredir Urfa'da çalışmalarını yürüten Harvard Üniversitesi Küresel Müzakere Birimi, farklı kültür, dinlerin ve medeniyetler uzlaşmasını beraberinde getireceğini belirterek, ‘İbrahim'in Yolu Projesi'nin bu amaca hizmet edeceği görüşünde.

İbrahim Peygamberin doğduğu Urfa'nın Harran ilçesinden başlayacak yürüyüş, Halep, Şam, Amman, Beytüllahim ve Kudüs üzerinden Filistin'in El Halil kentinde sona erecek. İbrahim'in Yolu Projesi uzlaşı hedefinin dışında bölge halklarına inanç turizmi ekseninde gelir sağlamayı da amaçlıyor.

Üç yıldır hazırlıkları sürdürülen proje için bugüne kadar 300 bin dolar harcanırken ‘İbrahim'in Yolu Projesine’ desteğini açıklayanlar arasında Dalai Lama, barış ödülü sahibi eski ABD Başkanı Jimmy Carter gibi siyasi ve dini liderlerde bulunuyor.

Rockefeller Vakfı gibi pek çok kuruluş tarafından finanse edilen projenin Brezilya, İtalya, Suriye, Türkiye, Ürdün, Lübnan, Pakistan ve ABD'den kişi ve sivil toplum kuruluşları tarafından da bütçe desteği aldığı belirtiliyor.

http://www.abrahampath.org/about.php?lang=tr


 

Kaynak: ANF

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?