banner39

Üskül: AK Parti güçlenerek çıkacak

Zafer Üskül, "AK Parti kapanmayacak, seçimlerden de yüzde 60 oy oranı ile çıkacak" dedi.

Arşiv 25.05.2008, 10:21 25.05.2008, 18:44
Üskül: AK Parti güçlenerek çıkacak


TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Prof. Dr. Zafer Üskül, ''AK Parti kapanmayacak, yerel seçimlerden de yüzde 60'a yaklaşan oranda oy alıp güçlenerek çıkacak'' dedi.

Üskül, Mersin'in Erdemli ilçesine bağlı Aslanlı köyünde düzenlenen etkinlikte, birer kahraman olarak nitelendirdiği AK Partili belediye başkanlarının, sorumluluklarının bilincinde olduğunu söyledi. Belediye başkanlarının arkalarında mali ve siyasal yönden güçlü bir iktidar olmasına rağmen, muhalefet parti belediye başkanlarından ayrı bir muamele ve ayrıcalık görmediklerini belirten Üskül, şöyle konuştu:

''Son derece zor koşullar içinde çalışıyorlar. Yerel yönetim reformu tam olarak yapılamadı. Karşımıza çeşitli engeller çıktı. Kamu Yönetimi Temel Kanununun cumhurbaşkanı tarafından geri gönderilmesi, Belediye ve İl Özel İdaresi Kanunun birçok maddesinin iptali için dava açılmış olması ve Belediye Gelirleri Kanununun hala çıkartılamamış olması, belediye başkanlarının işlerini daha da zorlaştırdı.''

Halkın nabzını belediyelerin ve başkanların tuttuğunu vurgulayan Üskül, ''Çünkü halkın içinde olan başkanlar, halkın ne istediğini bizden daha iyi biliyorlar. Halkı için doğru tespitler yapıp doğru çözümler üretmeye çalışan insanların başarılı olmaması için bir neden yok. Çok çalışıp mevcut belediyelerimize yenilerini ekleyeceğiz'' dedi.

AK Partinin kapatılmayacağını ve bu süreçten çok daha güçlenmiş olarak çıkacağını savunan Üskül, bunun patlamasını da yerel seçimlerde yaşayacaklarını ifade etti. Üskül, şöyle dedi:

''22 Temmuz seçimlerinden yüzde 47 oy alarak güçlü bir şekilde çıktık, yerel seçimlerden de yüzde 60'a yaklaşan oranda oy alıp güçlenerek çıkacağız. Tüm umutlarını AK Parti'nin kapatılmasına bağlayıp yerel seçimlerde yerel yönetimleri alacaklarını umut eden muhalefet partileri de avucunun içini yalayacak.''

Üskül, AK Parti hakkında açılan kapatma davası ile ilgili olarak, her parti hakkında kapatma davasının açılabileceğini belirterek, şunları kaydetti:

''Her dava aleyhte mi sonuçlanıyor. Türkiye'de savcılar dava açar mahkeme karar versin der. Biz savcıların açtıkları davaların sonucuna istatistiksel olarak açık ve net olarak görüyoruz. Anayasa mahkemesi hukuki dosyaları incelemekle karşı karşıya başka bir şey yapamaz. Üyelerin kendi kişisel düşünceleri ne olursa olsun, önlerine gelen dosyayı inceleyip tartıp biçip bir karar vermek durumundalar. Ben bunun böyle olacağını düşünüyorum. İçlerinde kararlı olanlar olabilir. Çoğunluğun düşüncesinin haktan ve demokrasiden yana olacağını düşünüyorum ve AK Parti kapatılmayacak.''

Etkinliğe, Mersin milletvekilleri Ömer İnan ve Ali Er ile İl Başkanı Muhammet Mustafa Gültak, Erdemli Belediye Başkanı Musa Mutlu ve davetliler katıldı.

Kaynak: AA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?