Üsküp Burmalı Cami'de 85 yıl sonra ezan/ FOTO

Üsküp'te yıllar önce Sırpların yıktığı Burmalı Camii'nin yeniden inşaası istenirken 85 yıl sonra ilk kez ezan okundu.

Üsküp Burmalı Cami'de 85 yıl sonra ezan/ FOTO


Nedim Emin / Dünya Bülteni / Üsküp

Makedonya'nın en büyük şehri olan başkent Üsküp'te yıllar önce Sırplar tarafından yıkılan Burmalı camii için toplanan kalabalık, şehir meydanında büyük bir gösteri yapt. Gösteri'de Burmalı camiinin bulunduğu yerde tam 85 yıl sonra ezan okundu.

Makedonya'nın diğer bölgelerinden de Başkent Üsküp'e onlarca Sivil Toplum Örgütü tarafından organise edilen gösteri sırasında, çok sayıda insanların akın etmesiyle oluşan büyük bir kalabalığın hazır bulundu.

Gösteride Kur'an-ı Kerim ve ilahiler de okundu. Gösteriye "Burmalı camii için şehadet" ismini veren katıımcılar bu duruşun siyasilerce dikkate alınacağını umduklarını dile getirdi. Olası bir gerginlik ihtimaline karşı, çok sıkı güvenlik önlemi alınan Üsküp meydanında binlerce polis görev yaptı.

Burmalı Camiinin yeniden inşası için gösterinin sonunda dua eden Müslüman kalabalık gözyaşları dökerek 85 sene önce yıkılan bu camiinin yeniden yapılmasını temenni etti. Makedonya kamuoyu bu kritik gösteriyi merakla beklerken, gösteride en ufak bir provokasyon ve olay çıkmaması dikkat çekti.

Diğer yandan Burmalı Camii'nin yeniden inşası bu aralar pek mümkün görünmüyor. Zira Üsküp Belediyesi şu aşamada şehir meydanında herhangi bir dini mekanın inşasına müsade vermeyeceğini açıkladı. Burmalı Camii inşası aslında Ortokods Makedonların Üsküp şehir meydanında bir kilise inşa etme girişiminde bulunduktan sonra gündeme geldi. Zira Makedonya'daki Arnavut, Türk ve Boşnak Müslümanlar Burmalı camiinin inşası "yeni bir taleb" değil de "eskiden yapılan bir ayıbın örtülmesi" olarak görüp bu vesileyle çeşitli gösterilerle hakkını aramaktalar. Dini hassasiyetlerin etnik gerilime sebebiyet verebileceği endişesi şu anda Makedonya hükümetini ciddi bir şekilde düşündürüyor. Makedonya'nın Yunanistan'la olan isim problemi yüzünden istikrarı sağlamakta güçlük çekebileceğini işaret eden analistler, yeni bir Makedon-Arnavut krizine dönüşmesi ihtimali yüzünden çok hassas bir konu olan "Burmalı Camii krizine" nasıl bir tavır sergileyeceği merak ediliyor.

 

uskup.jpg

 

uskup1.jpg

 

uskup2.jpg

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2010, 14:13
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zekeriya BERISHA
Zekeriya BERISHA - 11 yıl Önce

Nedim Bey kardesimize bu guzel haberleri bizmle payalstigi icin tesekkur ederiz. Allah'in izniyle Burmali Camii Uskup meydaninda insa edilecek. Bunun icin Makedonyada yasayan tum musluman halki gayret gosterecektir.

Zekeriya - Uskup/Makedonya

banner39