Üsküp'te etnik gerilim yeniden yükseldi

Hafta sonu Makedon bir grubun bir Arnavut çocuğu dövmesiyle başlayan gerilim giderek yükseliyor.

Arşiv 08.03.2010, 18:30 09.03.2010, 07:27
Üsküp'te etnik gerilim yeniden yükseldi

 

Nedim Emin/ Üsküp- Dünya Bülteni

Haftasonu Üsküp şehir meydanında 'Komiti' isimli bir grup Makedon holiganın, 11 yaşındaki bir Arnavut çocuğu ağır şekilde yaralaması, meydanda bulunan Arnavutları kovalaması, şehirde etnik gerilimi yükseltti.

Olayın hemen ardından polisin müdahalesiyle, yedi kişi tutuklanırken, olay da Makedon medyasında geniş yer buldu.

Özellikle Makedonya Bilimler ve Sanatlar Akademisinin (MANU) yayınladığı "Makedonya" isimli ansiklopedide Arnavut maddesinde hakaret dolu ifadeler kullanmasından sonra bu tarz olayların sayısı arttığına dikkat çekiliyor. Akademinin bu tutumu, Makedonya'daki etnik ayrışmanın aslında devletin üst kademelerinde halen mevcut olduğunu da açığa çıkarmış durumda.

Bu saldırgan davranışlar ülkede etnik ayrışmanın canlılığını yeniden gündeme getirdi ve sıkıntılı dönemler (2001 Makedonya krizi) yeniden zikredilmeye başlandı. Zaten hassas olan Makedon-Arnavut ilişkileri yeniden gerilirken Başbakan Nikola Gruevski'nin "bu olay sadece bir grup holiganın taşkınlığıdır" şeklide açıklama yapması Arnavutların tepkisine yol açtı. Başbakan'ın bu olayın bir provokasyon olduğunu ve etnik nefret içerdiğini kabul etmesi gerektiğini belirten Arnavut siyasiler, Başbakan Gruevski'yi bu saldırgan tutumları yeterince dikkate almamakla suçluyor. Başbakan Gruevski'nin partisi olan VMRO'nun kendisinin de milliyetçi çizgiden geldiğini belirten Müslüman Arnavutlar, problemlerin aslında Başbakan'ın partisinin ilkelerinden kaynaklandığını belirtiyor.

AB üyeliğini tek çıkış yolu olarak gören Makedon hükümetinin, istikrarı etkileyen bu gelişmelere önümüzdeki günlerde nasıl bir tepki vereceği merak ediliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?