banner39

Usta Sahnede

Millet Yazma Eser Kütüphanesi'nde dinlemeye değer bir konser veriliyor.

Arşiv 11.06.2010, 21:06 11.06.2010, 21:06
Usta Sahnede


Hayriye Öztuğrul /  Dünya Bülteni 

Osmanlı Döneminde Feyziyye Medresesi olarak hizmet vermeye başlayan Millet Kütüphanesi 1700’lü yıllardan günümüze ulaşan önemli bir kültür değeri.

Medresenin hocalarından Ali Emiri Efendi 1916 yılında büyük bir özveriye bir araya topladığı Arapça, Farsça, Türkçe eserlerle kendisine tahsis edilen Feyzullah Efendi Medresesinde bir kütüphane kurmuştur. Israrlara rağmen kütüphaneye kendi ismini değil de “Ben bu kitapları Milletim için topladım ve Milletime vakfediyorum “ diyerek kütüphanenin adını “Millet Kütüphanesi “ koymuştur.

Kütüphanenin koleksiyonu arasında en kıymetli eser ilk Türkçe sözlük olan Kaşgarlı Mahmud'un Divanu Lügat'it-Türk’ tür. Dünyadaki tek nüsha bu kütüphanededir.

1999 Marmara depreminde önemli hasar alan kütüphanenin 2000 yılında başlanan restorasyon çalışmaları 2008 yılında tamamlanmıştır, okuyucuya hizmetine kaldığı yerden çeşitli seminer, konser, dinleti vb. programlarla devam etmektedir.
16 Haziran 2010 Çarşamba günü saat 19:30'da Millet Yazma Eser Kütüphanesi bahçesinde, Fatih'ten Yaz Nağmeleri Münip Utandı Konseri gerçekleştiriliyor.

Ücretsiz olarak düzenlenen konsere katılımın serbest olduğu belirtiliyor.


Solist: Münip UTANDI
Kemençe: Lütfiye ÖZER
Kanun: Ayşe AYAN
Tanbur: Gazme Ege YILDIZ


 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?