banner39

Uzakdoğu'da gerginlik: K.Kore ordusu alarmda!

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaksi sürtüşmelerden sonra şimdi de Kuzey'de ordunun alarm durumuna geçirildiği iddia edildi.

Arşiv 25.05.2010, 10:55 25.05.2010, 11:06
Uzakdoğu'da gerginlik: K.Kore ordusu alarmda!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Güney Kore donanmasına ait bir geminin batırılmasından sorumlu tutulan Kuzey Kore ordusunun alarm durumuna geçirildiği bildirildi.

Güney Kore'de bulunan Kuzey Koreli bir sığınmacı grubunun açıklamasına göre, Kuzey Kore Ulusal Savunma Bakan Yardımcısı O Kuk-Ryol, Kuzey Kore lideri Kim Jong-il'in geçen perşembe günü orduya alarm durumuna geçme talimatı verdiğini belirtti.

Kuzey Kore'de, ordunun yanı sıra sivil örgütlerin de alarm durumuna geçirildiği ve büyük gösteriler düzenlemesi talimatı verildiği kaydedildi. Güney Kore gizli servisi, bu istihbaratın incelendiğini belirtti. Uluslararası bir soruşturma komisyonunun raporuna göre, 26 Martta Kuzey Kore deniz hududu yakınlarındaki Baengnyeong adası açıklarında 46 donanma mensubunun öldüğü Güney Kore savaş gemisinin batmasına, Kuzey Kore denizaltısından atılan torpido sebep oldu. Kuzey Kore ise raporu yalanlayarak, Seul'u sahte kanıtlar üretmekle suçladı ve iki ülkenin savaşın eşiğinde olduğunu bildirdi.

KUZEY İDDİALARI YALANLADI

 

İki ülke arasındaki gerginlik, Güney Kore'ye ait 'Cheonan' adlı savaş gemisinin batması üzerine patlak verdi. Güney Koreli yetkililer, geçen hafta yapılan incelemenin gemiyi Kuzey Kore'nin batırdığına işaret ettiğini açıklamıştı.

Yetkililerin hazırladığı raporda, savaş gemisinin Kuzey Kore'ye ait bir denizaltıdan fırlatılan bir torpido yüzünden battığı bilgisine yer verilmişti. Geminin batması sonucu 46 Güney Koreli denizci hayatını kaybetmişti. Kuzey Kore ise iddiaları reddediyor.

ABD'DEN GÜNEY'E DESTEK 

Güney Kore'ye bu konuda ABD'den de destek geliyor. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama'nın Güney Kore hükümetine desteğinin tam olduğu ve iki ülke arasında askeri alanda işbirliği bulunduğu belirtildi.

Çin'de temaslarda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Kuzey Kore'den provokatif davranışlarına son vermesini istediklerini belirterek, yaşanan gerilimle acil olarak ilgilenilmesi gerektiğini kaydetti.

Kore yarımadasında yaşananlar konusunda Çin yönetiminden de destek isteyen Clinton, bölgedeki barış ve istikrara ilişkin ortak hedefler doğrultusunda Çin ile birlikte çalışmaları gerektiğinin altını çizdi. Konuyla ilgili daha sonra bir açıklama yapan Çin yönetimi de taraflara yaptığı itidal çağrısını yineledi.

banner53
Yorumlar (0)
21
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?