banner39

Uzanlar'ın kapısına kaçak ilanı asılacak

Kemal, Hakan ve Yavuz Uzan, yakalanma emrine rağmen bulunamadıkları için Resmi Gazete kanalıyla kaçak ilan edilecek.

Arşiv 27.04.2007, 10:59 27.04.2007, 10:59
Uzanlar'ın kapısına kaçak ilanı asılacak

İstanbul 7. Ağır Ceza Mahkemesi, 34 sanıklı dava kapsamında Kemal, Hakan ve Yavuz Uzan'ın aralarında bulunduğu 6 sanığın Resmî Gazete'de yayımlanmak suretiyle kaçak ilan edilmesine, son adreslerinin kapısına da 'kaçak ilanı' yapıştırılmasına karar verdi.

Cem Uzan'ın da aralarında bulunduğu tutuksuz sanıkların katılmadığı dünkü duruşmada mahkeme heyeti, sanıklardan Kemal Uzan, Yavuz Uzan, Murat Hakan Uzan, Ali Cenk Türkkan, Mustafa Düzgünce ve Hüseyin Engin Saydam'ın yakalama emriyle aranmalarına rağmen bulunup bugüne kadar ifadelerinin alınamadığını belirtti. Sanıkların Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun 247. ve 248. maddeleri kapsamında kaçak sayılacaklarını belirten mahkeme heyeti, bu durumun Resmî Gazete ilanıyla ve Türkiye'deki son adreslerinin bulunduğu binanın kapısına ilan asılmak suretiyle duyurulmasına karar verdi.

Mahkeme heyeti, ilanın tutanakla tespit edilmesi ve 15 gün içinde sanıkların mahkemeye başvurmamaları durumunda kaçak olduklarının kabul edilmesini karara bağladı. Bu işlemlerin tamamlaması ve gerekli belgelerin gelmesinin ardından sanıklar hakkında kaçak hükümleri uygulanarak Türkiye'deki malları, hak ve alacaklarına duruşmaya gelmelerinin sağlanması amacıyla tedbir konulmasının gelecek celse karara bağlanmasına hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. Şişli Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan fezleke uyarınca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca düzenlenen iddianamede, İmar Bankası'na el konulmadan önce oluşturulan teşekkülün, Uzan ailesinin bazı üyelerini yasal sorumluluktan kurtarmak ve mal varlığını kaçırmak için faaliyette bulunduğu öne sürülüyor. İddianamede, Cem, Hakan, Kemal ve Yavuz Uzan'ın da aralarında bulunduğu 34 sanık hakkında, 'cürüm işlemek için teşekkül oluşturmak', 'cürüm işlemek için oluşturulan teşekküle üye olmak', 'kamu kurum ve kuruluşlarını dolandırmak', 'rüşvet' ve 'Bankalar Kanunu'na muhalefet' ile 'evrakta sahtecilik' suçlarından 12 ile 45 yıl arasında değişen ağır hapis cezaları isteniyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?