banner39

Uzanlar'ın Türkiye'ye verdiği zarar 32 milyar dolar

Türkiye'den 21.5 milyar dolar tazminat isteyen Uzanlar'ın verdiği zarar, 32 milyar doları aşacak gibi,

Arşiv 25.03.2010, 03:29 25.03.2010, 03:29
Uzanlar'ın Türkiye'ye verdiği zarar 32 milyar dolar


Türkiye ile Uzan ailesi arasındaki dava Paris'teki uluslararası tahkim mahkemesinde sürüyor. Uzanlar, Türkiye'den faizleriyle birlikte 21 buçuk milyar dolar istiyor. Peki Uzanlar'ın Türk ekonomisine verdiği zararın boyutu ne?

Avukatlar giriyor avukatlar çıkıyor... Paris'te hummalı bir hareket var. Uzanlar'ın avukatları hiç konuşmuyor.

Hakan Uzan özel ve Amerikalı korumaları eşliğinde davaya geliyor ama o da konuşmuyor. Üstelik özel izni olduğu için kimse ona dokunamıyor.

Akşamları Cem Uzan'nın Eyfel Kulesi manzaralı dairesinde buluşuluyor, strateji belirleniyor. 21,5 milyar dolarlık starteji.

Hakan Uzan dün verdiği ifadesinde açıkça söyledi: "Hisseler Libananco'nun sahibi görünen Ali Cenk Türkkan'a devredildi, ama Türkkan'ın üzerine görünen şirket aslında ağabeyim Cem Cengiz Uzan'ındır."
 
Türkiye tarafından "siyasi nedenlerle mağdur edildik" diyen Uzan ailesi faizleriyle 21,5 milyar dolar tutan tazminatın peşinde.

Peki ya Uzanlar'ın Türkiye'ye olan borçları?

Sadece İmar Bankası'ndaki mevduatlar nedeniyle Türkiye'ye verdiği zarar 8 katrilyon lira olarak saptanmıştı.

Daha sonra sahte Hazine bonolarıyla bu zarar daha da büyüdü. Uzan imparatorluğunun Türkiye'ye verdiği toplam zarar 17.8 milyar dolara ulaşıyor. Bu zararın 7 milyar dolarlık bölümü TMSF'nin şirket ve mal satışlarıyla giderildi.

Halen Uzan ailesinin Türkiye'ye 10.8 milyar dolarlık borcu bulunuyor.

Yani uluslararası tahkim, Uzanlar'ı haklı bulur da Türkiye'ye 21,5 milyar  dolar ödetmeye kalkarsa, buna Türkiye'ye ödemedikleri borçları olan 10.8 milyar doları da eklemek gerekiyor.

Yani Uzanlar'ın Türkiye'ye mailyeti 32 milyar doları aşacak.
 

Kaynak: CNN Türk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?