banner39

Uzay araştırmalarında dönüm noktası

Mars'ta hayat izi aramak için bir yıl önce fırlatılan Anka Kuşu gezegene dün gece iniş yaptı.

Arşiv 26.05.2008, 08:08 26.05.2008, 08:09
Uzay araştırmalarında dönüm noktası


NASA'nın Mars'ın keşfi için 4 Ağustos 2007'de dünyadan fırlattığı son uzay aracı Phoenix (Anka Kuşu) gezegenin yüzeyine başarıyla indi. Anka Kuşu'nun görevi Mars'da hayat izi aramak.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nden (NASA) yapılan açıklamada, radyo sinyallerinin Anka Kuşu'nun kritik alçalma işlemini sorunsuz biçimde tamamladığı ve gezegen yüzeyine indiğini gösterdiği bildirildi.

This image provided by NASA shows a portion of the Martian landscape ...

1976'daki Viking 2 uzay aracından bu yana Mars'a ilk motorlu inişi yapan Anka Kuşu, Kızıl Gezegen'in kuzey kutbundaki Yeşil Vadi adı verilen geniş düzlüğe indi.

One of the first images from the Phoenix Mars Lander shows one ...

Nefeslerin tutulduğu son 14 dakikada, Anka Kuşu'nun 26 kritik manevra için roketlerini ateşlemesi ve görevin tamamlanması için bunların herbirinin başarıyla yerine getirilmesi gerekiyordu.

Mars yüzeyinde, 90 günlük görev süresinde bir zamanlar mikrobik yaşam olup olmadığını araştıracak olan uzay aracı, gezegen yüzeyinde buz halinde olduğu tahmin edilen suyu analiz edecek.

Anka Kuşu, Mars'ın kuzey kutup bölgesine ulaşmak için yaklaşık 11 aydır yoldaydı. 32 yıl sonra uzay aracı, Mars'a ilk motorlu inişi gerçekleştirmiş oldu.


Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?