banner15

Uzay bilimcilerini şaşırtan cisim-FOTO

Uzay boşluğunda saatte 17.700 km hızla hareket eden X şeklindeki nesne bilim adamlarını hayrete düşürdü.

Uzay bilimcilerini şaşırtan cisim-FOTO
Dünya Bülteni/ Haber Merkezi 
 
Bilimaadamları Hubble telebuyla görüntülenen bir cismin ne olduğu hakkında bir türlü bir karara varamadı.
 
Hubble teleskobu tarafından görüntülenen nesnenin, iki meteorun çarpışmasından sonra oluşan kalıntılar olduğu düşünülüyor.
 
Bilim adamlarının P/2010A2 takma adını verdiği nesne, bundan yaklaşık 65 milyon yıl önce dinozorları öldüren uzay taşları ile aynı gruba ait. Eğer, çarpışma teorisi doğrulanırsa, bu insanoğlu tarafından görülen ilk asteroid çarpışması kalıntısı olacak. 

Kaliforniya Üniversitesi'nden David Jewitt, "Bu, iki göktaşının çarpışmasına dair yakaladığımız ilk görüntüler olabilir" diyor. X şeklindeki bu esrarengiz obje, geçtiğimiz hafta Hubble Teleskopu tarafından Mars ve Jüpiter arasında görüntülendi.

NASA'nın Uçuş Merkezinden astrofizikçi Dr. Robert Nemiroff P/2010 A2 isimli nesnenin daha önce görülenlere benzemediğini belirtiyor. "İlk bakışta, kuyruklu yıldızın bir parçası gibi görünüyor, ama çekirdeğinin kuyruk kısmından ayrılmış gibi görünmesi ona farklı bir boyut kazandırıyor."

Bilimadamları, bu konu üzerindeki çalışmaların dünyaya çarpma ihtimali olan olası bir göktaşının nasıl yokedileceği konusunda yardımcı olabileceğini söylüyor.

Kimi teorisyenlere göreyse bu obje sadece bir gaz bulutu.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2010, 12:42
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48