banner39

Uzaydan düşündüren güzel kareler...

Astronomlar NASA'nın Hubble uzay teleskopu tarafından çekilen en güzel kareleri seçti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Uzaydan düşündüren güzel kareler...

Bu sıralama şimdiye kadar uzaydan çekilen en büyüleyici fotoğrafların bir araya geldiği bir albüm adeta… Astronomlar geçtiğimiz günlerde 1990 yılından beri uzayın derinliklerindeki en gizemli objeleri fotoğraflayarak bilim adamlarını aydınlatan Hubble Uzay Teleskopu tarafından çekilen uzay görüntüleri arasından en çok beğendiklerine oy verdi. Astronomların seçtiği ilk 5 fotoğraf görenleri adeta büyülüyor.


New York Syracuse Üniversitesi Teknoloji bölümünden Prof. Dr. Henry Lambright fotoğrafların büyüsünü şu sözlerle dile getirdi: ‘Hubble’ın çektiği fotoğraflar herkesin ilgisini çekiyor. Bu kareler uzayın büyüsünü kelimelerin anlatamayacağı şekilde yansıtıyor’.Hubble teleskopunun çektiği en güzel fotoğraf seçilen bu karede dünyadan 28 milyon ışık yılı uzakta bulunan Sombrero Galaksisi görülüyor.


Hubble’ın çektiği ve ikinci en güzel resim seçilen karede dünyadan 3000-6000 ışık yılı uzakta bulunan ‘Ant Nebula’ resmediliyor.


Astronotların 3. favori resmi komik bir kukuleta takmış olan bir surata benzetildiğinden ‘Eskimo’ adı verilen Nebula NGC 2392 toz bulutu. Kukuletaya benzetilen kısım aslında ölmekte olan bir yıldızdan uzaklaşarak uçan kuyrukluyıldız biçimindeki bir halka. Eskimo Dünyadan 5000 ışık yılı uzakta bulunuyor.


Bu halkanın ismi ‘Cat’s Eye Nebula’


Astronotların seçtiği en iyi uzay resimleri arasında 5. sırada alan bu kare dünyadan 8000 ışık yılı uzaktaki ‘Hourglass Nebula’yı resmediyor. Nebulanın ortasındaki darlığın nedeni onu oluşturan rüzgarların merkezde zayıflaması. Milliyet

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?