banner39

'Üzerimize düşeni yapmaya hazırız'

Abdullah Gül, İran'ın nükleer programına ilişkin sürecin olumlu bir neticeye ulaşacağını ümit ettiklerini belirterek, Türkiye'nin bu konuda üzerine düşenleri yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Arşiv 26.04.2007, 14:49 26.04.2007, 14:49
'Üzerimize düşeni yapmaya hazırız'

Gül'ün, İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani ve AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile Dışişleri Konutunda yaptığı görüşmenin ardından üçlü ortak basın toplantısı düzenlendi.

Türkiye olarak bölgedeki bütün problemlerde bu yolun takibine çok önem verdiklerini belirten Gül, İran'ın Türkiye'nin komşusu, dost ve kardeş bir ülke olduğunu belirtti. Gül, "Bu görüşmelerin barış getirmesini, diplomasi yoluyla çözülmesini arzu ediyoruz. Bu konuda Türkiye olarak üzerimize düşenleri yapmaya hazırız''diye konuştu.

LARİCANİ

Laricani de Türkiye'nin bölgesel rolü açısından da, mümkün olan en iyi şekilde gelişmelerde etkisini gördüklerini ifade ederken, son olarak İngiliz denizcilerle ilgili süreçte, Türkiye'nin yardımcı olma konusunda gösterdiği desteği bildiklerini kaydetti.

Laricani, "Basın toplantısını hızla bitirirsek, Solana ile bir sonraki görüşme turumuza başlayabiliriz''diye konuştu.

"İLERLEMELER KAYDETTİK"

AB Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana, İran'ın nükleer konulardaki baş müzakerecisi Ali Laricani ile bazı ilerlemeler kaydettiklerini, bir araya gelmiş olmalarının bile "kendi içinde önemli bir gelişme" olduğunu ifade etti.

"Tabii ki bir mucize gerçekleşmedi, ama ilerleme devam ediyor" diyen Solana, Laricani ile görüşmeye devam edeceklerini ifade ederek, "Son görüşmemiz olmayacak bu" diye konuştu.

RESMİ MÜZAKERE DEĞİL

İran ile AB arasında müzakerelerin resmen başlayıp başlamadığının sorulması üzerine Solana, "Bu resmi bir müzakere değildir, bu yolda hazırlık babında çalışmaları içeren görüşmelerdir" dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?