banner39

Uzmanlardan sünnet uyarısı

Sünnetin sağlık açısından da faydalı olduğuna dikkat çeken uzmanlar, dikkatli oolunmasını istedi.

Arşiv 21.06.2010, 20:07 21.06.2010, 20:07
Uzmanlardan sünnet uyarısı


Okulların kapanmasıyla ailelerde çocukların sünnet telaşı başladığını belirten uzmanlar, sünnetin bir ameliyat olduğu ve buna dikkat edilmesi konusunda uyarıda bulundu.

Uzmanlar, sünnetin sağlık açısından da faydaları olduğuna dikkat çekerek, idrar yolları iltihapları ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların azaldığını dile getirdi.

Kayseri Özel Tekden Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Musa Özdemir, sünnet düğününün nerede yapılacağı, kimlerin davet edileceği gibi bir sürü detayla meşgul olan ailelerin dikkat etmeleri gereken hususlar olduğunu açıkladı.

Dr. Musa Özdemir, "Sünnet bir ameliyattır ve uzman hekimler tarafından yapılmalıdır. Uzmanlarca yapılmayan sünnetlerde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Çünkü sünnetin eğitim almış deneyimli tıp personeli tarafından yapılması gerekmektedir. Kanama riskine karşılık sünnetin hastane ortamında yapılması da şarttır." dedi.

'Sünnet toplumumuzda dini yönden ve sağlık yönünden önemli bir yere sahiptir' diyen Op. Dr. Musa Özdemir, sünnetin sağlık açısından da birçok faydası olduğunu ifade etti. Sünnetin idrar yolu iltihapları, cinsel yolla bulaşan hastalıkları ve penis kanserinin gelişimini azalttığını dile getiren Özdemir, ayrıca sünnetin psikolojik faydaları da olduğunu vurguladı.

Op. Dr. Musa Özdemir, sünnet yaşının 3 ay ile 18 ay arası olması gerektiğini hatırlatarak, bu dönemde yaranın çabuk iyileştiğini, kanamanın da az olduğunu ve psikolojik travmanın çoğunlukla yaşanmadığını veya çabuk unutulduğunu söyledi.

Sünnet öncesi çocukların mutlaka muayene edilmesi gerektiğini hatırlatan Özdemir, şu bilgileri verdi: "Kan pıhtılaşması bozukluğu (hemofili hastalığı) olanlar, prematüre bebekler ve başka hastalıkları olan çocukların sünnet öncesi muayene edilerek ona göre yapılması gerekir. Sünneti yapan hekimin çocuk cerrahisi veya çocuk ürolojisi uzmanı olmasının yanlış ve fazla kesim, enfeksiyon gibi riskleri azaltmaktadır. Sünnet, fıtrat hadisinde de belirtildiği gibi ağız burun temizliği, saç sakal bakımı, tırnak kesimi gibi yapılması gereken bir tür kalıcı temizlik gibi görülmeli ve bunun ötesinde ona ilave anlamlar yüklenilmemelidir."

Kaynak: CİHAN
 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?