banner39

Vahşice Dövüp Öldürdüler..

İnsan Hakları İzleme Örgütü, 2002 yılında iki Afgan mahkumun Amerikan askerler tarafından zincire vurulup vahşice dövülerek öldürüldüğünü bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Vahşice Dövüp Öldürdüler..

Örgütün ele geçirdiği henüz resmen açıklanmayan bir askeri raporda, Afganistan'ın Bagram kentindeki Amerikan hapishanesinde tutulan iki mahkumun 2002 yılının Aralık ayında birer hafta arayla öldükleri belirtiliyor. Amerikalı askeri yetkililer, başta mahkumların doğal nedenlerden öldüğünü savunmuş ancak daha sonra olayın cinayet olduğunu kabul etmişti. Amerika Savunma Bakanlığı'nın daha önce yaptığı bir soruşturmada Afganistan, Irak ve Küba'nın Guantanamo üssünde mahkumlara kötü muamele edildiği ancak bunun sistematik olmadığı sonucuna varılmıştı.

Irak’a da gittiler

İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından ele geçirilen raporlar, Molla Habibullah ve Dilaver adlı Afganların, Bagram’da işkenceyle öldürülmesine dair ilk resmi bilgiler oldu. İki Afganlı, Irak’taki işkenceler ortaya çıkmadan bir yıl önce katledilmişti. İşkencede ölümlerden ötürü sorumlu tutulan tugayın daha sonra Irak’a gittiği ve bu tugaya bağlı bazı askerlerin, Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki işkencelere de karıştığı kaydediliyor.Dilaver’in kasıklarının sürekli tekmelendiği, duvarlara veya masalara savrulduğu, acı verici pozisyonlarda durmaya zorlandığı ve nefes alamaz hale gelinceye dek ağzına su döküldüğü de kaydedildi. Olayın basına yansımasının ardından soruşturma açılmak zorunda kalındı. Böylece, bir Taliban komutanının kardeşi olan Habibullah’ın, dayak sonucu bacaklarında meydana gelen aşırı kan toplanmasından öldüğü, Dilaver’in sorgu sırasında kalp krizi geçirdiği anlaşıldı.Iraklı genç işkencede öldü

Irak devlet televizyonuna çıkarılarak 'askerlere saldırdığını' itiraf eden bir genç, daha sonra işkenceyle öldürüldü. Samarralı Kahtan Culi’nin, hükümete bağlı Iraklı komando birliklerinin işkencesine maruz kaldığı öğrenildi. Baba Halid Culi, İçişleri Bakanlığı’na bağlı 'elit komandolar'ın, oğlunun cesedini kendisine getirdiklerini söyledi. Culi, 'Oğlum işkenceyle öldürüldü. Televizyondan yaptıkları yalan yayınları örtbas etmek için öldürdüler onu. Oğluma Iraklı askerler dahil birçok kişiyi öldürdüğünü söylettiler, oysa bunlar doğru değildi' diye konuştu. Eski bir polis olan Kahtan Culi, 'direnişçilere yardım ettiği' gerekçesiyle tutuklanmıştı. Culi, geçtiğimiz hafta devlet televizyonuna çıkarılarak 'itiraflarda' bulunmaya zorlandı. Bu arada, Irak’ta Filipinli Robert Tarongoy’u kaçıran grup, verdikleri sürenin dolmasına karşın müzakereleri sürdürecek. Tarongoy’u kaçıranlar, Filipinli işçilerin Irak’tan ayrılmasını istiyor. Geçen ay kaçırılan Irak asıllı İsveçli Minas İbrahim El Yusufi için ise 4 milyon dolar fidye istendi. El Yusufi, 20 yıl önce ayrıldığı Irak’a, Hıristiyan Demokrat Partisi’ni kurmak için dönmüştü. Öte yandan, Amerikan ordusu, El Anbar eyaletinde bir Amerikan askerinin öldürüldüğünü bildirdi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?