Vakıflar Bankası: İddialar gerçek dışı

Vakıflar Bankası, Tekel işçilerinin hesaplarıyla ilgili çıkan haberlerlrrin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Vakıflar Bankası: İddialar gerçek dışı


Vakıflar Bankası, Tekel işçilerinin hesaplarıyla ilgili bazı basın kuruluşlarında yer alan haberler ve iddialara ilişkin olarak, "Tekel personeli olan mudilerin hesaplarındaki para hareketleri konusunda bilgi verildiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır" açıklamasında bulundu.

VakıfBank'ın Tekel işçilerinin hesaplarına yatırılan ödemeleri mudilerin bilgisi dışında yatırım hesabına geçirdiği iddiasının da doğru olmadığı belirtilen açıklamada, "VakıfBank tüm müşterilerinde olduğu gibi Tekel çalışanlarının hesaplarıyla ilişkili olarak da kişisel hesap bilgilerini kesinlikle üçüncü şahıslarla paylaşmamıştır" denildi.

İddialarla VakıfBank;ın itibar ve güvenilirliğine zarar verildiği kaydedilen açıklamada, VakıfBank'ın uzun yıllardır Tütün, Tütün Mamulleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri AŞ'nin (TTA A.Ş) yapılan protokol tahtında kurum çalışanlarının ücret, maaş ve diğer ödemelerine aracılık ettiği belirtildi.

Son günlerde kamuoyunun gündeminde kıdem ve ihbar tazminatı ile benzeri tutarların, TTA A.Ş.;nin talimatı doğrultusunda Tekel personelinin Vakıfbank nezdindeki hesaplarına aktarıldığı belirtildi.

Vakıfbank'ın bireysel ürün ve hizmetlerinde müşteri memnuniyetinin artırılması amacıyla varlıklarının otomatik olarak yatırım hesaplarında değerlendirildiği ifade edilen açıklamada şunlar kaydedildi:

" TTA A.Ş. personelinin bilgisi dışında paralarının yatırım hesaplarına aktarılması iddiası tümüyle asılsızdır. Bu işlemler mudilerin vermiş oldukları havuz hesabı talimatı doğrultusunda gerçekleştirilmiş olup, bankacılık mevzuatına uygun işlem yapılmıştır. Bu uygulama, sadece müşterinin talimatı doğrultusunda gerçekleştirilmektedir. Müşterilerin talimatı dışında işlem yapılması mümkün değildir. Çeşitli mecralarda basında yapılan açıklamalarda belirtildiği şekilde 'VakıfBank;ın TTA A.Ş. işçilerinin hesaplarına yatırılan ödemeleri mudilerin bilgisi dışında yatırım hesabına geçirdiği' iddiası doğru değildir. Ayrıca, bu işlemler için diğer müşterilerimizde olduğu gibi kurum çalışanlarından da herhangi bir masraf tahsil edilmemiştir. Bu yorumların bilgi eksikliğinden kaynaklandığı anlaşılmaktadır.

VakıfBank, müşterileriyle ilgili konularda kanunların izin verdiği çerçevede müşteri menfaatinin korunmasını ilke edinmiş olup, bankacılık etiği açısından müşterileriyle üçüncü şahıslar arasındaki ilişkilerde müşterileri aleyhine hareket etmesi mümkün değildir. Bu nedenle VakıfBank;ın bir banka olması sıfatıyla bahse konu iddialarda yer aldığı gibi kurum çalışanlarıyla kurum arasındaki ilişkide taraf olması kesinlikle söz konusu değildir."

Kaynak : AA


 

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2010, 00:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35