banner39

Vakıflara vergi muafiyeti

Devletin yükünü hafiflettiğini Maliye Bakanlığı?na ispatlayan vakıflar, vergi muafiyetinden yararlanabilecek.

Arşiv 03.04.2007, 11:13 06.07.2018, 09:31
Vakıflara vergi muafiyeti

?Vakıflara Vergi Muafiyeti Tanınması Hakkındaki Tebliğ? Resmi Gazete?de yayımlandı. Devletin kamu yükünü azalttığını yapılan denetimlerle kanıtlayan vakıflar, Maliye Bakanlığı tarafından yapılacak inceleme sonrasında vergi muafiyetinden yararlanabilecek.

Vergi muafiyetinden yararlanmak isteyen vakıflar, taleplerini içeren bir yazı ve denetim tutanağı ile Maliye Bakanlığı?na başvuruda bulunacak. Bakanlıkça yapılacak inceleme sonrasında Vakıflar Genel Müdürlüğü ve diğer ilgili kuruluşların görüşleri alınacak. Görüşlerin ardından yapılacak incelemeler sonrasında olumlu karar çıkması halinde dosya, Bakanlığın bu konudaki görüşünü içeren bir yazı ile Bakanlar Kurulu?ndan vergi muafiyeti kararı alınmak üzere Başbakanlığa gönderilecek.

MUAFİYET KALKABİLİR

Bakanlar Kurulu Kararı ile vergi muafiyeti tanınan vakıflar, dönem sonunda düzenlenecek bilanço ve gelir gider tablosu ile bir yıllık faaliyetlerinin sonuçları gösteren kesin bütçelerin birer örneği, yıllık faaliyet raporunu ve yeminli mali müşavirce düzenlenmiş tasdik raporu ile birlikte yılın ilk üç ayı içinde Bakanlığa gönderecek. Vergi muafiyeti tanınan vakıfların, yıllık gelirlerinin en az üçte ikisini elde edildiği yıl içinde amaçlarına uygun harcamaları esas olacak.

Amaçlarında uygun harcamayı üst üste iki yıl bir nedene dayanmadan yapmayan vakıflar, vergi muafiyeti şartlarını ihlal etmiş sayılacaklar. Yasal yükümlülüklere uymayan, resmi senetlerinde yazılı sağlık, sosyal yardım, eğitim, bilimsel araştırma ve geliştirme, kültür ve çevre koruma ile ağaçlandırmaya yönelik amaçları dışında faaliyette bulunan, son yıllardaki faaliyetleri dikkate alındığında resmi senette yazılı amaçlarını gerçekleştirmeleri mümkün olmayan ve Genel Tebliğ ile belirlenen yükümlülükleri yerine getirmeyen vakıfların vergi muafiyeti kaldırılacak.

MUAFİYETİ KALKAN 5 YIL BAŞVURAMAYACAK

Vergi muafiyeti kaldırılan vakıflar, muafiyetin kaldırıldığı tarihten itibaren beş yıl geçmeden yeniden vergi muafiyeti talebinde bulunamayacak. Vakıflar tüzel kişilikleri itibarıyla kurumlar vergisi kapsamına girmemelerinden dolayı, vergiden muaf vakıf statüsü kazanan vakıfların kurumlar vergisinden de muaf olamayacak.

ANKA

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?