banner39

Vakit Afganistan'da ateş hattında

Vakit Gazetesi muhabiri Adem Özköse, Raka dağlarındaki Taliban direnişçilerinin operasyonunu görüntüledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Vakit Afganistan'da ateş hattında

ABD işgal güçleriyle, Taliban’a bağlı direnişçiler arasında yaşanan savaşı takip etmek için gittiğimiz Afganistan’da, direnişçilerin ABD üssüne yaptıkları baskını, öncesi ve sonrasıyla görüntüledik. Sabah namazından sonra yola çıkan 15 direnişçi yolda Taliban için yazılan marşlar söylediler, bir parça ekmeği birbirleriyle paylaştılar. Karlı Afgan dağlarında 11 saat yürüyen direnişçiler, Nivala Askeri Üssü’nün 2 km. yakınına ulaştıktan sonra Katyuşa ve havan toplarıyla üssü bombalamaya başladılar. Bir anda Raka dağlarını tekbir ve bomba sesleri kapladı. Yapılan baskın sonucu üssün bir bölümü yıkılırken, ABD askerlerinin açtığı karşı ateş sonucu da 1 direnişçi yaralandı.

Vakit bir ilke daha imza atarak 600 ABD askerinin bulunduğu Nivala Üssü’ne Afgan direnişçiler tarafından yapılan baskını kare kare görüntüledi. Silah ve mühimmat olarak ABD askerlerine nazaran çok daha güçsüz olan Taliban’a bağlı direnişçilerinin cesareti dikkat çekerken, baskın sonucu ABD üssünün bir bölümü çöktü, hummer tipi bir jip de kullanılamaz hale getirildi.

DİRENİŞÇİLERE  YOĞUN İLGİ

Sabah namazını kıldıktan sonra toplu halde dua ederek Şeval bölgesinden yola çıkan direnişçiler, önce havan toplarını develere yüklediler. 2 saat develerle yolculuk yapan direnişçiler, dağlar daha da dikleşince yanlarında getirdikleri silahları develerden indirerek kendileri taşımaya başladılar.

Karlı Afgan dağlarında saatlerce yürüyen Taliban savaşçıları, yollarda karşılaştıkları köylüler tarafından yapılan hayır duaları ve yoğun bir ilgiyle karşılaştı. Kimi köylüler Taliban savaşçılarının dinlenmelerini sağlamak için direnişçilerin sırtlarındaki havan toplarını taşırken, kimileri de direnişçilere masaj yaptı.

Afgan dağlarını marşlar söyleyerek aşan 15 direnişçi, operasyon yapacakları ABD üssüne 3 km. kadar yaklaştıklarında köylülerle vedalaştı.
 

ABD ÜSSÜ BOMBALANDI... 

Üssün yakınlarına mevzi kuran direnişçiler taarruza geçmeden önce Kur’an okuyup namaz kıldılar. Operasyonu yöneten Molla Abdullah’ın emriyle saldırıya geçen direnişçiler tekbirler eşliğinde 20 dakika kadar askeri üsse bomba gönderdi. Bombardımanın başlamasının ardından kısa bir süre sonra ABD üssünden karşılık verilmeye başlandı.

Direnişçiler yanlarında getirdikleri havan toplarının tamamını ABD üssüne attıktan sonra Raka ormanlarına girerek ortadan kayboldular. Askeri üsten atılan havan topları nedeniyle bir Taliban mensubu yaralandı. Baskından sonra Nivala Askeri Kampı’na yakın yerlerde oturan köylülerden aldığımız bilgilere göre üssün bir bölümü kullanılamaz hale gelirken, ambulanslar dakikalarca askeri üsten yaralı ABD askerlerini taşıdı.

Kaynak: Vakit Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?