Vakit muhabirinin ağzından 'O an'

Vakit muhabiri 'o an'ı önce savcıya sonra meslektaşlarına anlattı

Vakit muhabirinin ağzından 'O an'


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın ''dinlenildiği'' yönündeki iddialar üzerine resen başlatılan soruşturma çerçevesinde, Anadolu'da Vakit gazetesi muhabiri Aslan Değirmenci'nin bilgisine başvurdu.

Aslan Değirmenci, Ankara Adalet Sarayına avukatı Hacı Ali Özhan ile geldi.

Soruşturmayı yürüten Memur Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Vahdet Polatkan'a bilgi veren Değirmenci, adliyeden ayrılırken yaptığı açıklamada, ''çalıştığı Vakit gazetesinin daha önceki açıklamasını teyit ettiğini'' söyledi. ''Merak edilecek fazla bir şey bulunmadığını'' ifade eden Değirmenci, şunları kaydetti:

''Bir konu üzerine telefon açtığım Önder Sav, bana, 'Bir dakika, misafirim var' dedi. Bir süre bekledim. Seslenmeme rağmen Sayın Sav herhangi bir cevap vermedi. O sırada gazeteci merakıyla kulak verdiğim konuşmayı not aldım. Konuşmanın kayda alınması ya da bana bir ses kaydının gelmesi söz konusu değildir. Savcı'ya, özetle bunları anlattım.''

Vakit muhabiri Aslan Değirmenci, gazeteciler tarafından sorulan sorulara şöyle cevap verdi:

"Hac İbadeti ve Peygamber Efendimizle ilgili sözlerinin medyaya yansıdığı ilk günden o ana kadar sürekli Sav'ı arayarak özür dileyip dilemeyeceğini öğrenmenin peşinde idik. Bu bizim gazetecilik ve kamuoyunu bilgilendirme görevimizdi. Olayın olduğu günden itibaren sayısız defa aradım. Sekreterine not da bıraktım. Hatta Meclis danışmanına kadar ulaştım fakat cevap alamadım. Hemen her gün cebini de deniyordum. Fakat Sav, sürekli yanıt vermeden telefonunu kapatıyordu."

Peki, bir türlü telefonunu açmayan Sav nasıl oldu da birden cevap verdi? Buna Aslan da şaşırmış:

"O güne kadar cep telefonunu hiç açmadı. En son genel merkezde görev yapan sekreteri ile olaydan iki gün önce görüştüm. Sorularımı kendilerine ilettiğini söyledi. Israrla dönüş yapmasını arzuladığımı söyledim. 23 Mayıs 2008 Cuma günü saat 10.00 civarıydı. Kendisine ait cep telefonunu tekrar aradım. İlk aramamda yine cevap vermedi. İkinci aramamda ise uzun süre çaldıktan sonra Sav'ın "bir dakika" sesi geldi. Biraz bekledim. Sonra "Sayın Sav" diye seslendim. Derken tekrar seslendim. Beni beklettiğini düşündüğüm için telefonu kapatmadım. Ancak aradan bir süre geçmesine rağmen Sav bana dönmüyor, sürekli eski valiyle konuşuyordu. O anda ilginç diyaloga tanıklık ettim."

Muhatabın Bolu eski valisi Ali Serindağ olduğunu nasıl anlamıştı?

"Başbakan Erdoğan'ın Bolu'ya gidip dinlenmesi konuşuluyordu. Sav'ın, 'Başbakan vali olmanıza rağmen size bilgi vermedi mi' sözü daha ilk dakikalarda bir gazetecinin çözeceği kadar net bir olaydı. İlginç diyalogda bazı kısımları not aldım. Ankara Temsilcimiz Serdar Arseven ile paylaştım. Arseven olayı doğrulamak adına Vali Serindağ ile iki ayrı görüşme gerçekleştirdi. Sonrasında ise olay gazetemize haber olarak yansıdı."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2008, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER