banner39

Vakit'e 40 bin YTL para cezası

Vakit gazetesinin bir haberden dolayı, gazetenin sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Aksoy, 20'şer bin YTL para cezasına çarptırıldı.

Arşiv 28.03.2008, 14:07 28.03.2008, 14:07
Vakit'e 40 bin YTL para cezası


TSK'da görev yapan bazı generalleri terör örgütlerine hedef gösterdikleri iddiasıyla'' yargılanan Anadolu'da Vakit Gazetesi sahibi Nuri Aykon ile Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Aksoy, 20'şer bin YTL adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 11. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuksuz sanıklar Nuri Aykon ve Harun Aksoy katılmadı. Sanıkların avukatı Ali Pacci ise duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki savunmasını yapan Pacci, gazeteci olan müvekkillerinin eleştiri yapmak ve haber verme hakkını kullandıklarını belirterek, beraatlarını istedi.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, Aykon ile Aksoy'u, ''terörle mücadelede görev alan kişileri terör örgütlerine hedef göstermek'' suçundan ayrı ayrı 20'şer bin YTL adli para cezasına çarptırdı.

OLAYIN GEÇMİŞİ

Yargılama aşamasında esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet Savcısı Celal Kara, Anadoluda Vakit gazetesinin 28 Şubat 2006 tarihli sayısında yer alan bir haberde, terörle mücadele kapsamında TSK'da görev almış İsmail Hakkı Karadayı, Çevik Bir, Güven Erkaya, Teoman Koman, Erol Özkasnak ve Osman Özbek gibi üst düzey generallerin isimleri ve fotoğraflarına yer verildiğini bildirmişti.

Haberde Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Yekta Güngör Özden, Vural Savaş ve Kemal Gürüz'ün de isimlerine ve fotoğraflarına yer verildiğini belirten savcı Kara, bu kişilerin faaliyetlerinden bahsedilerek, terör örgütlerine hedef gösterildiklerini savunmuştu.

Sanıkların ön ödeme önerisine de uymadıklarını ifade eden Savcı Kara, Aykon ve Aksoy'un 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun para cezası öngören 6. maddesinin 1. ve son maddeleri uyarınca cezalandırılmasını istemişti.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?