banner15

Vakit'e rekor ceza

Vakit, Danıştay manşetinden dolayı 111 bin 572 YTL ödeyecek

Vakit'e rekor ceza


"Yayımlanan bir haber ve fotoğrafta Danıştay üyelerini hedef gösterdikleri" iddiasıyla yargılanan, Anadolu'da Vakit Gazetesi sahibi Nuri Aykon 100 bin YTL, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Harun Aksoy da 11 bin 572 YTL adli para cezasına çarptırıldı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya tutuksuz sanıklar Nuri Aykon ve Harun Aksoy katılmadı. Duruşmada, sanıkları avukatları Ali Pacci temsil etti.

Duruşmada savunma yapan sanık avukatı Pacci, "Ergenekon" soruşturması ile ortaya çıkan gerçeklerin, Danıştay cinayetinin Vakit Gazetesi ile ilgisi olmadığını ortaya çıkardığını ifade ederek, gazetenin, Danıştay kararıyla ilgili haberinde, kararın virgülüne bile dokunulmadığını söyledi.

Pacci, "Haberin diğer gazetelerde yayımlanan haberlerden tek farkı, Danıştay üyelerinin resminin yayımlamış olmasıdır" diyerek, dava konusu haberde şiddet ve hakaret içeren suç unsurunun bulunmadığını savundu.

Haberin eleştiri amacıyla yayımlandığını ifade eden Pacci, müvekkillerinin beraatini talep etti.

Davayı karara bağlayan mahkeme heyeti, "basın yoluyla kamu görevlilerini terör örgütlerine hedef göstermek" suçundan, sanıklardan Nuri Aykon'a 100 bin YTL, Harun Aksoy'a da 11 bin 572 YTL adli para cezası verdi.

Kaynak : AA

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2008, 15:20
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35