Vali Güler, 'Canım İstanbul' şiiri ile veda etti

Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na atanan Muammer Güler, İstanbul Valiliğinden ayrıldı.

Vali Güler, 'Canım İstanbul' şiiri ile veda etti


Dünya Bülteni / Haber Merkezi
 
 
Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'na atandığı için İstanbul Valiliği görevini bırakan Muammer Güler, veda kokteyli düzenledi. Necip Fazıl Kısakürek'in 'Canım İstanbul' adlı şiirini okuyan Güler, 8 çocuklu mütevazı bir ailenin ferdi olarak devletin sunduğu imkânlarla bu göreve geldiğini söyledi.

İstanbul Valiliği görevinden ayrılan Güler, Haliç Kültür ve Kongre Merkezi'nde veda kokteyli verdi.

Siyaset, bürokrasi, iş, sanat ve spor dünyasından çok sayıda davetlinin katıldığı kokteylde Güler misafirlerini tek tek tokalaşarak karşıladı. Karşılamada Güler'e Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Genel Meclisi Başkanı Hüsamettin Koçak ve Vali Yardımcısı Yıldırım Kadıoğlu eşlik etti.

Karşılama programının ardından Güler, masalarda misafirlerini ziyaret etti ve kısa süreli sohbetler yaptı. Daha sonra sinevizyonda Güler'in 7,5 yıllık görev süresi içerisinde basında yer alan yazılı ve görsel haberlerden örnekler sunuldu. Bu görüntülerden sonra Güler sinevizyonda, daha önceden kaydedilmiş ve Necip Fazıl Kısakürek'e ait 'Canım İstanbul' şiirini okudu.

Filmin ardından kürsüye davet edilen konuşmacılar Güler ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Programın ev sahibi konumundaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Güler'in İstanbul'dan uğurlanmadığını belirterek, yeni görevi nedeniyle kulvar değiştirdiğini söyledi. Güler ile 7,5 yıla yakın bir süre birlikte çalıştıklarını dile getiren Topbaş, "Kurumsal taassup gözetmeksizin el ele vererek hangi alanlarda nasıl faydalı olabileceksek birlikte adım attık. Bu şehir güzelliklerini ortaya çıkardı. Zor günlerde birlikte olduk. Belki uykusuz geçen geceler oldu. Bütün hayalimiz ve arzumuz şehrin yaşayanlarının mutlu olması, şehrin güzelliklere erişmesiydi dedi." dedi.

Son olarak Güler, veda konuşması için kürsüye davet edildi.

Tarifsiz duygular içinde olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Güler, "Benim için bu şekilde noktalanması çok önemli ve gurur verici. Büyük dedem mutasarrıflık yapmış, dedem de kaymakamlık yapmış. Ben de valilik yaparak bu seriyi tamamlamış oldum. Güneydoğu'da doğmuş, Ankara'da büyümüş 8 çocuklu mütevazı bir PTT memurunun oğlu olarak İstanbul Valiliği görevine kadar gelmiş olmam benim maharetim değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin bana bahşettiği büyük bir lütuftur. Ve bu büyük cumhuriyetin herkese fırsat ve imkân eşitliği tanıdığının özel bir örneğidir. Yollar herkese açıktır. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi, güneylisi hepsi bu ülkenin şerefli bir vatandaşıdır." ifadesini kullandı.

İstanbul'un kendisi için özel bir yeri olduğunu "ayrılırken senden kirpikler ıslanır" sözleriyle anlatan Güler, "Gözler ıslaktır; ama gönlümüze de bir İstanbul sevdası düşmüştür. İstanbul'a elimizden geldiği kadar hizmet etmeye çalıştık. Hiç izin kullanmadan cumartesi ve pazarların hiçbirisi boş değildi." dedi.

Yeni görevi ile ilgili kendisine devletin verdiği görevi "son bir helalleşme görevi" olarak yapacağını anlatan Güler, "Devletimizin terörle etkin bir mücadele konusunda kurumlar arasında etkin bir koordinasyonun sağlanmasından kaynaklanan özel bir misyon yüklenmiş olan Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı devletim tarafından bana tevci edildi. Bu görevi artık son bir kamu görevi olarak yapmak benim boynumun borcudur. Devletimle de helalleşme imkânı verecek. Devletim bana birçok görev verdi. Bu görevin Türkiye için çok büyük önemi var. Onu özellikle belirtmek istiyorum." değerlendirmesinde bulundu.

Sözlerinin sonunda "aslan postunda gönül dostunda yücelir" diyerek davetlileri selamlayan Güler, "Baki kalan kubbede hoş bir sedadır, böyle bir sedayı bırakabildiğimi umuyorum." ifadesini kullandı.

Güler, sinevizyonda okuduğu 'Canım İstanbul' şiirini ezberden okuduğunu belirterek, İstanbul'a olan sevgisini anlatmaya çalıştı. Güler'in bu ifadeleri davetlileri güldürdü.

Konuşmasının ardından Güler, İstanbul'un eski valileri Namık Kemal Şentürk, Hayri Kozakçıoğlu, Nevzat Ayaz ve Kutlu Aktaş ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Çeşitli hediyeler verilen Güler, çok sayıda davetli ile hatıra fotoğrafı çektirdi.

Güler'in eşi Neval Güler de, eşinin yeterince hizmet yapabildiği için sevindiğini söyledi. İstanbul'dan ayrılmanın verdiği hüznü yaşadığını ifade eden Neval Güler, dostlarıyla olmanın da mutluluğunu yaşadığını kaydetti.

Veda kokteyline katılan bazı isimler şunlar;

Eski İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, Eski DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, DSP Genel Başkanı Masum Türker, eski Bakanlardan Hüsamettin Özkan, 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın eşi Semra Özal, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, İstanbul Müftüsü Mustafa Çağırıcı, iş dünyasından Güler Sabancı, Hüsnü Özyeğin, Zeynel Abidin Erdem, Nazif Zorlu, sanat dünyasından Osman Sınav, Yılmaz Erdoğan, İbrahim Tatlıses, spor dünyasından Aziz Yıldırım, Mahmut Özgener, Saffet Sancaklı. Emekli Orgeneral Necati Özgen, İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Mesut Patlak, ve Eski Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Celal Doğan.
 
 

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2010, 23:54
banner53
YORUM EKLE

banner39