'Valiler devletin şefkatli yüzü olmalı'

Başbakan Erdoğan, valilere yaptığı çağrıda 'devletin şefkat yüzünü gösterin' dedi.

'Valiler devletin şefkatli yüzü olmalı'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirterek, ''Bu ilkeleri birbirinden ayıramayız. Bu ilkelerden birini, ikisini cımbızla çekip diğerlerini öteleyemeyiz. Bu tavrın bugüne kadar Türkiye'ye neler kaybettirdiğini yaşayarak, acı şekilde tecrübe ederek öğrendik'' dedi.

Başbakan Erdoğan, İçişleri Bakanlığı'nda düzenlenen valiler toplantısına katıldı. Erdoğan, İçişleri Bakanlığına gelişinde, Bakan Beşir Atalay tarafından törenle karşılandı. Erdoğan, tören kıtasını ''Merhaba arkadaşlar'' diyerek selamladı.

Erdoğan, törenin ardından toplantının yapılacağı salona geçti. Burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her alanda çok hızlı bir değişim sürecinden geçtiğini belirten Başbakan Erdoğan, kamu hizmetlerinde son dönemde yaşanan gelişmelerin ulusal ve uluslararası kamuoyu tarafından da yakından takip edildiğini söyledi.

Bu dönüşümün her il, ilçe ve köye eşit ve adil şekilde dağıtmak zorunda olduklarını vurgulayan Başbakan Erdoğan, bu değişim ve dönüşümün Türkiye'nin her köşesine ulaştırılmasında valilere önemli sorumluluklar düştüğünü dile getirdi.

Erdoğan, şöyle konuştu:
''Türk ekonomisindeki büyümeyi, istihdamdaki ve yatırımdaki artışı, Avrupa Birliği sürecindeki reformları, kağıt üzerinde bırakmayıp köylerimize, ta mecralarımıza kadar götürmek, buralarda hissedilmesini sağlamak zorundayız.

Türkiye ekonomisi 23 dönemdir üst üste büyüyor. Bu tür istikrarlı bir büyüme tarihimizde ilk kez gerçekleştiriliyor. İstiyoruz ki her bir vatandaşımız bu büyümeyi sofrasında, cebinde hissetsin. İstiyoruz ki enflasyondaki düşüş Doğuda, Batıda, Kuzeyde, Güneyde her bir vatandaşımızın alım gücüne yansısın.

AB sürecinde reformlar gerçekleştirdik. Gerçekleştirmeye devam ediyoruz. İstiyoruz ki bu reformlar İstanbul'a ne kadar yansıyorsa Hakkari'ye o kadar yansısın. İzmir'e ne kadar yansıyorsa Erzurum'a o kadar yansısın. İşte bu noktada valilerimize kilit rol düşmektedir.

Kalkınma ve gelişmeyi tüm şehirlerimizde başarıyla gerçekleştirme zorundayız. Şehirlerimizde yerel kalkınmadan kentsel dönüşümlere kadar her çalışmada valilerimiz üzerlerine düşen sorumluluğu en üst düzeyde gerçekleştirmek durumundadır.''

4 AYAK

Türkiye'yi eğitim, sağlık, adalet ve emniyet olmak üzere 4 hizmet alanında geliştirmenin mücadelesini verdiklerini belirten Başbakan Erdoğan, toplu konut, duble yol ve enerji gibi alanlarda da şehirlerin ileri noktalara taşınması gerektiği üzerinde durdu.

Erdoğan, şunları kaydetti:
''Türkiye'nin kaybedecek tek bir saniyesi yoktur. Türkiye'nin gereksiz tartışmalarla oyalanmak, vakit yitirmek gibi bir lüksü asla olamaz.

Bugün Türkiye'nin potansiyelini, Türkiye'nin zenginliğini, Türkiye'nin imkanlarını var gücümüzle harekete geçirme günüdür. Hep birlikte bunu başarmak durumundayız.

Bugünün Türkiyesinde yolu olmayan, suyu olmayan, kanalizasyonu olmayan, enerji bağlantıları yetersiz tek bir köyümüzün dahi bulunması izah edilebilir bir durum değildir, olamaz.''

''TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL BİR HUKUK DEVLETİ''

KÖYDES ve BELDES Projeleri ile önemli mesafeler alındığını anlatan Erdoğan, bu projeler için 2008 yılında 500 trilyon lira ayrıldığını bildirdi.

Başbakan Erdoğan, yeni dönemde elektrik enerjisi konusunda köylerdeki kapasitenin arttırılacağını söyledi. Bunu gidermek için adımlar atacaklarını kaydeden Erdoğan, 1,5 katrilyon liralık kaynağın bu projede kullanılacağını ifade etti.

Köylerin karanlıkta kalmasını istemediklerini anlatan Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir. Bu ilkeleri birbirinden ayıramayız. Bu ilkelerden birini, ikisini cımbızla çekip diğerlerini öteleyemeyiz. Bu tavrın bugüne kadar Türkiye'ye neler kaybettirdiğini yaşayarak, acı şekilde tecrübe ederek öğrendik.

Bugün artık vatandaş devlete baktığında devletle yüz yüze geldiğinde, devlete bir işi düştüğünde devletin sosyal yönünü, şefkatini, sıcaklığını, kucaklayıcılığını, tebessümünü hissetmek istiyor. Bunu sağlayacak olanlar da bizzat sizlersiniz.

Valilerimiz sadece devletin kurallarının değil, valilerimiz aynı zamanda vatandaşın hukukunun, haklarının da garantörüdür. Milletimizin her bir ferdi, sizin yanınızdan ayrılırken ferahlamış bir şekilde, rahatlamış şekilde, sorunu çözülmüş şekilde, adeta bir baba, bir anne şefkatini yaşayarak valilik makamından ayrılmalıdır.

Her bir vatandaşımız, sizlerin sıcaklığı, sizlerin samimiyeti, sizlerin hoşgörüsü sayesinde devletle arasında duvarlar olmadığını hissetmelidir.

 

 

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2008, 16:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner10

banner12