banner39

Valizinde silah bulunan İsrailli gözaltında

Antalya Havaalanında valizinde silah bulunan Moti Mor isimli İsrail vatandaşı, gözaltına alındı.

Arşiv 20.05.2008, 11:17 20.05.2008, 14:43
Valizinde silah bulunan İsrailli gözaltında

Antalya Havaalanında valizinde silah bulunan 47 yaşındaki İsrail vatandaşı Moti Mor, gözaltına alındı. Haaretz gazetesine konuşan Mor'un bir tanıdığı da, Mor'un silahtan haberi olmadığını, eşinin, silahı evlerindeki valizlerden birine masumane bir biçimde koyduğunu öne sürdü.

Haaretz gazetesine göre, Moti Mor, Pazar akşama valizinde silah ve mühimmatın bulunması üzerine Antalya Havaalanında göz altına alındı.

Gazeteye konuşan Mor'un bir tanıdığı da, gözaltına alınmasından sonra Mor ile cepten konuştuğunu ve Mor'un söz konusu silahların kendisine ait olduğunu ifade ettiğini belirterek şunları söyledi:

"Karısı, silahı evlerindeki valizlerden birine masumane bir biçimde koymuştu. Dostları ile üç günlük bir motosiklet turuna gitmeye hazırlarken valize birkaç giyisi atmış, silahın valizde olduğunu bilmiyormuş."

Bu arada, söz konusu silahlın İsrail'deki Ben Gurion Havaalanındaki güvenlik kontrolleri sırasında fark edilmediğini de anlatan tanıdık, Türk makamlarının silahı test ettiklerini ve ateşlenmediğinin ortaya çıktığını da kaydetti.

İsrail Havalimanları Kurumu, konuyu araştırdıklarını belirten gazete, Türkiye'deki İsrail Konsolosu Shmuel Shaham'ın da Mor'a avukat sağladığını, İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın da Mor'un karısına, prosedürü hızlandırmak için gözaltı kararına itiraz etmesini tavsiye ettiğini yazdı.

Haaretz, itirazın reddedilmesi halinde İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın Türk makamları nezdinde devreye gideceğini de bildirdi.

Kaynak: ANKA

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?