banner15

Van Gogh'un Katil Zanlılarına Mahkûmiyet

Amsterdam'da bir mahkeme önde gelen Hollandalı siyasetçilere suikast düzenleme hazırlığında oldukları öne sürülen dokuz kişiyi İslamcı bir örgüte üye oldukları gerekçesiyle mahkûm etti.

Van Gogh'un Katil Zanlılarına Mahkûmiyet

Hofstad Çetesi olarak adlandırılan grubun iki üyesi kendilerini tutuklamaya çalışan polise el bombası attıkları gerekçesiyle 15 ve 13 yıl hapis cezalarına çarptırdı. Diğer sanıklara ise bir ila beş yıl arasında değişen uzunlukta hapis cezaları verildi.

Örgütün lideri olarak ifade edilen Muhamed Buyeri aynı zamanda Hollandalı yönetmen Theo Van Gogh'u öldüren kişiydi. Buyeri halihazırda 2004 yılı Kasım ayında işlediği cinayet dolayısıyla müebbet hapis cezası çekiyor. Mahkeme bu nedenle Buyeri'nin ayrı bir cezaya çarptırılmasına gerek görmedi. Buyeri Teslimiyet adlı filmiyle İslam'a hakaret ettiği öne sürülen Van Gogh'u Amsterdam'da sokak ortasında bıçaklayıp vurarak öldürüştü. Sanıklar bu olay ardından başlatılan soruşturma kapsamında tutuklandı.

Dava, Hollanda'da 2004 yılında çıkarılan yeni ve sertleştirilmiş terörle mücadele yasası açısından bir sınav olarak görülüyordu. Yeni yasalar "terör eylemi gerçekleştirme niyeti" olduğundan şüphelenilen kişilerin de kovuşturmaya tabi tutulmasına izin veriyor. Savcılar Hofstad Çetesi üyeleri hakkında Müslüman olmayanlara karşı nefret telkin ettikleri gerekçesiyle 20 yıla kadar hapis cezası verilmesini istiyorlardı. Savcılara göre tarikat şeklinde hareket eden grubun şiddete meyletmesi kaçınılmazdı. Davada dört sanık ise terör eylemi planladıklarına dair yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48