banner39

Van'da şarbon paniği

Van Bostancı Belediyesi'ne gönderilen mektubun içinde tehdit içeren bir yazı ve beyaz bir tozun çıkması belediyede şarbon paniği yaşanmasına neden oldu

Arşiv 11.04.2007, 12:11 11.04.2007, 12:15
Van'da  şarbon paniği

Van'ın Bostaniçi Belde Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek'in adına gönderilen ve içinde 'Laz direnç DTP'ye ölüm' yazısı ile şüpheli beyaz bir toz bulunan mektup, belediyede panik yaşanmasına sebep oldu. Uzmanlar tarafından belediye binasında çalışmalar yapılırken, belediye personeline de tozun şarbon olma ihtimaline karşı antibiyotik ilaç dağıtıldı.

Alınan bilgiye göre, Demokratik Toplum Parti'li (DTP) Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek adına Ankara Etlik Postanesi'nden gönderilen mektup, kurum çalışanı İbrahim Baynal tarafından açılınca içinde 'Laz Direnç DTP'ye ölüm' cümlesi yer alan bir kağıt ve beyaz bir toz çıktı. Zarfın açılması ile çevreye koku yayılması üzerine beyaz tozun şarbon olabileceği korkusu, belediyede paniğe neden oldu.

Belediye yetkilileri, hemen olayı Van Sağlık İl Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı ve Sivil Savunma Müdürlüğü'ne iletildi. Olay yerine gelen Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğü ekipleri, önleyici hizmet kıyafetlerini giyerek içeride bulunan tozu ve mektubu alarak binayı dezenfekte ettiler. Mektubun içindeki maddenin ne olduğunun yapılacak analizlerde belirleneceği ifade edilirken, mektupla temasta bulunan ve içeride dolaşan belediye çalışanlarına Bostaniçi Sağlık Ocağı tarafından antibiyotik ilaç dağıtıldı.

Konuyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başkan Gülcihan Şimşek, makamında otururken odacı İbrahim Baynal'ın mektubu açması ile içeriyi ağır bir kokunun sardığını belirtti. Mektubun içerisinde tehdit edici cümlelerin yer aldığını ve ne olduğu belirsiz olan beyaz bir tozun bulunduğunu anlatan Şimşek, "Şarbon olacağı ihtimali üzerine tozla yakın temasta bulunan personelimizi erkenden Van Devlet Hastanesi'ne gönderdik ve ilgili kurumlara haber verdik. DTP'li belediye başkanlarımıza bu tür tehdit edici mektupların gönderilmesi, tutuklamaların yaşanması Türkiye'yi kaosa sürüklemektedir" diye konuştu.

Başkan Şimşek'e 'Laz Direnç' imzasıyla gönderilen tehdit mektuplarının benzerleri, daha önce de Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ve Diyarbakır Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin'e de gönderilmişti.

Kaynak: İHA

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?