banner39

Van'da selin verdiği zarar 19 milyon YTL

Van'da etkili olan yağışlar ve sonrasında yaşanan sel felaketlerinde 19 milyon YTL tutarında zarar olduğu belirlendi.

Arşiv 27.08.2007, 18:31 27.08.2007, 18:32
Van'da selin verdiği zarar 19 milyon YTL

Ak Parti Van milletvekillerinin gezi ve incelemeleri sonrası ortaya çıkan maddi zararın 19 milyon YTL olarak belirlendi.

Türkiye'de selin en çok etkilediği ve can kayıplarına neden olduğu Van'da son bir hafta içerisinde yaşanan sel felaketlerinin 19 milyon YTL zarar verdiği belirtildi.

AK Parti Van milletvekilleri Gülşen Orhan, Kayhan Türkmenoğlu, Kerem Altun ve İkram Dinçer'in sel nedeniyle can ve mal kayıplarının yaşandığı ilçelerde yaptıkları çalışma sonrası 10 milyon YTL'yi tarımsal alanlar, İl Özel İdare tarafından belirlenen 9 milyon YTL'lik zarar ile toplam maddi zararın 19 milyon YTL olduğu açıklandı.

AK Parti İl Başkanlığı'nda gerçekleştirilen basın toplantısında açıklamayı okuyan Milletvekili İkram Dinçer, Mayıs ayından itibaren başlayan ve son günlerde etkili olan yağışlar nedeniyle büyük zararların yaşandığını söyledi.

İkram Dinçer, Van ve ilçelerine bağlı birçok köyde ulaşım, enerji, konut, içme suyu şebekeleri ile tarım alanlarında çok büyük zararların yaşandığını ifade etti.

Dinçer, "Meydana gelen son sel afetiyle Van'da toplam 34 konut, 23 ahır, 14 samanlık, 25 tandır evi yıkıldı. Selden zarar gören vatandaşların mağduriyetlerinin giderilmesi için başbakanlıkça 200 bin YTL gönderilmiştir. Evleri yıkılan vatandaşlarımıza kalıcı konut yapılıncaya kadar barınma yardımı yapılacaktır. Van merkez ve ilçelerinde selden dolayı muhtelif köy yollarında 400 kilometre asfalt ve stabilize yol, 109 adet köprü ve sanat yapısı 2 bin 900 metre büz tahrip olmuştur. Yaklaşık 50 köyde de içme suyu ve isale hattı zarar görmüştür. İl Özel idaresi iş gücüyle oluşan zararların yüzde 60'ı giderilmiş, valiliğimizce geriye kalan işler için acil 3 milyon YTL para Bayındırlık Bakanlığı Afet Genel İşleri Genel Müdürlüğünden talep edilmiştir." şeklinde konuştu.

Milletvekili Gülşen Orhan ise gezdiği köylerde en çok KÖYDES kapsamında yapılan yatırımların tahrip olduğunu belirtti.

İlgili birimlerin sel felaketleriyle ilgili çok iyi çalışma yaptığını ifade eden Orhan, sel felaketlerinde dere yataklarında kurulu olan evlerde hala yaşayanların olduğunu söyledi.

Orhan, "Bu evlerin hala dere yataklarında kurulu olduğunu gördük ve bu bizi endişelendiriyor. Bu köylerimizde çalışmalar yapılıyor ve bir daha bu tür felaketler yaşanmamasını diliyoruz. Eğer bu felaketler gece olsaydı büyük can kayıplarına yol açabilirdi. Ayrıca Başbakanımızın özellikle bu konuyla ilgilenmesiyle gönderilecek yardımların bürokrasiye takılmayacağını düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Milletvekili Kayhan Türkmenoğlu Bayındırlık ve DSİ'nin ortak çalışması olan Köy Yerleşim Alanlarının oluşturulmaya başlandığını ve can kayıplarının artık yaşanmayacağını umduklarını ifade etti.

İl Özel İdare tarafından merkez ve köylerde yapılan araştırmalar sonrası toplam 9 trilyon lira zararın ortaya çıktığını kaydeden Türkmenoğlu, tarımsal alanlarda yaşanan zararında Tarım İl Müdürlüğü'nden alınan raporlarda 10 trilyon lirayı bulduğunu söyledi.

Toplam 19 milyon YTL zararın olduğu sel bölgelerinde acil olarak 3 milyon YTL gereksinim olduğunun altını çizen Türkmenoğlu, bu yönde çalışmalar yaparak kaynağın aktarılması için çaba göstereceklerini söyledi.

Ülke genelinde yaşanan sel felaketlerine değinen milletvekillerinden Kerem Altun, görevlerinin böyle zamanlarda bir an evvel açılan yaraların sarılmasını sağlamak olduğunu belirtti.

Altun, "Bizler ve yetkili merciler bu yönde çalışmalar yapıldı. Mayıs ayında başlayan sel felaketleri nedeniyle ilgili birimlerle çalışmalar yapıldı. Bizim başımıza gelen sel felaketlerinin en büyük nedeni aslında zamanında yapılan imar hatalarıdır." diye konuştu.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?