Varşova Paktı kuruldu

İsrail kuruluşunu bugün deklere ederken, Paraguay İspanya'dan bağımsızlığını kazandı, Varşova Paktı kuruldu

Varşova Paktı kuruldu

Dünya Bülteni / Tarih Servisi

Varşova Paktı Kuruldu 14 Mayıs 1955

1949 yılında Sosyalist ülkelere ve sosyalist ideolojiye karşı kurulan Nato’nun ardından Sosyalist ülkeler kendi aralarında bir Varşova da bir pakt kurdular. Arnavutluk, Bulgaristan, Çekoslovakya, DoğuAlmanya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Sovyetler Birliğinin kurduğu bu yeni oluşum yeryüzünde iki bloklu yapıyı tama anlamıyla gün yüzüne çıkardı. Sosyalist ülkelerin askeri olarak birbirlerine bağlandığı bu pakt 1991 yılında Sovyet bloğunun çökmesi ile ortadan kalktı.

Çekiç Harekatı Başladı 14 Mayıs 1997

Türk Silahlı Kuvvetleri Irak’ın Kuzeyinde bulunan PKK kamplarını yok etmek amacıyla Cumhuriyet Tarihinin en kapsamlı harekatlarından birini yaptı. 20 bin kişilik askeri bir güç ile Kuzey Irak’a girdi. Bu harekatta 2 bin 730'u ölü, 415'i sağ olmak üzere 3 bin 145 PKK'lı etkisiz hale getirildi. Bu harekatta 14 subay, 4 astsubay, 75 erbaş ve er, 21 geçici köy korucusu olmak üzere 114 kişi şehit düştü. Aynı harekatta 24 subay, 17 astsubay, 248 erbaş ve er, 49 geçici köy korucusu olmak üzere 338 kişi de yaralandı.

Paraguay İspanya’dan Bağımsızlığını Kazandı 14 Mayıs 1811

Güney Amerika'nın ortasında bulunan 1500lü yıllardan itibaren İspanya sömürgesinde bulunan Paraguay 1721 yılında başladığı bağımsızlık mücadelesini kazandı.

Demokrat Parti İktidara Geldi 14 Mayıs 1950

1923 yılından itibaren Türkiye’yi yöneten Cumhuriyet Halk Partisi İktidarı sona erdi. Yapılan seçimlerde Demokrat Parti yüzde 53 oy ile tek başına iktidara geldi. Türkiye”de tek parti yönetimi bu şekilde sona erdi. Yeni dönemde Celal Bayar Cumhurbaşkanı Adnan Menderes ise Başbakan olarak göreve başladı.

İsrail Devleti Kuruldu 14 Mayıs 1948

Dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Yahudiler 19.yyın ikinci yarısından itibaren Arz-ı Mevud adı verdikleri bölgede bir İsrail devleti kurulması fikri etrafında çalışmalara başladılar. Osmanlı devletinin I.Dünya savaşının ardından bölgeden çekilmek zorunda kalması ve bölgenin İngiltere’nin denetimine kalması Yahudilerin faaliyetlerini hızlandırmada önemli rol oynadı. 1920li yılarlıdan itibaren Filistin bölgesine yerleşmeye başlayan Yahudiler, daha sonra çevre köyleri kasabaları işgal ederek yaşam alanlarını genişlettiler. Bu durum bölgede Filistinliler ile Yahudiler arasında çatışmalara sebep oldu. 1948 yılında İngiltere’nin bölgeden çekilmesi üzerine Yahudiler bağımsız İsrail devletini ilan ettiler. Bu durum Arap ülkelerinin tepkisine sebep oldu. 24 saat sonra, Mısır, Ürdün, Suriye, Lübnan ve Irak orduları saldırıya geçti.

Bülent Ecevit CHP Genel Başkanı oldu 14 Mayıs 1972

12 Mart askeri müdahalesinin ardından İnönü ile anlaşmazlığa düşen Bülent Ecevit parti genel sekreterliğinden istifa etti. İsmet İnönü ile parti içinde mücadeleye girişen Bülent Ecevit CHP’nin 5.Kurultayında Parti meclisi için yapılan seçimlerde başarılı çıkması üzerine İsmet İnönü genel başkanlıktan istifa etti. 14 Mayısta yapılan seçimlerde Bülent Ecevit genel başkanlığa seçildi. Atatürk ve İnönü’den sonra CHP’nin 3.genel başkanı oldu.

 

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2010, 07:50
banner53
YORUM EKLE

banner39