banner39

'Vatan adına kayırma olmayacak'

Başbakan Erdoğan, vatanı kurtarmak adına hukuku ayaklar altına almak isteyenlere izin verilmeyeceğini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Vatan adına kayırma olmayacak'

Erdoğan “Derin devlet kurumlar içinde kendi anlayışları yada kendi kutsalları adına yetkilerini aşarak, hukukun dışına taşan çeteleşmelerdir. Kendilerini hukuktan üstün görenlere, kayırma bekleyenlere müsamaha göstermeyeceğiz” dedi.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Meclis grubunda yaptığı konuşmada hukuk devletinin önemine dikkat çekti. Hukuk devleti ile yasa devleti aynı şey olmadığını belirten Başbakan Erdoğan “Hukuk devleti içinde kendilerine karanlık odalar, imtiyazlı alanlar yaratmak isteyenlerle de mücadele ettik, edeceğiz. Faili meçhullerle anılan dönemden, kısa sürede olayların aydınlatıldığı aktif mücadele dönemine girdik. Kendilerini kanunlardan azade görenler, kayırma bekleyenler varsa yanılıyorlar. Kayıtdışı güvenlik anlayışı olamaz” dedi.

Vatanı kurtarmak adına hukukun ayaklar altına alınmasına izin verilmeyeceğini belirten Başbakan “Hiçbir gerekçe hukuku çiğnemeyi mazur gösteremez. Bana ‘Bunları söyleyerek devleti, milliyetçiliği töhmet altına alıyorsunuz’ diyorlar. Siz çetelerin tam da istediği gibi kurumlarımızı karşı karşı ya getiriyorsunuz. Kimse yanlış yapan birkaç kişi üzerinden devleti zayıflatmaya çalışmasın, buna izin vermeyiz” dedi.

Konuşmasında derin devlet tartışmalarına da değinen Erdoğan, “Derin devlet kurumlar içinde kendi anlayışları yada kendi kutsalları adına yetkilerini aşarak, hukukun dışına taşan çeteleşmelerdir. Bunlar başka ülkelerde olduğu gibi bizde de var” diye konuştu.

Erdoğan, “Diyorlar ki, ‘Sen başbakansın bitir işi!’ Bu kadar kolaysa bunca zaman ne yaptınız. Gerillalar dediniz, kontrgerilla dediniz. Biz şu anda çomağı soktuk. Bundan rahatsız olanların sesi yükselmeye başladı. Devlete ve kurumlarına en büyük zararı bu tür yanlışların içinde bulunanlar veriyor. Bağıranların birçoğu bu bağlantıları sebebiyle bağırıyor. Kimse devleti töhmet altında bırakamaz. Hiçbir illegal oluşumun kamu düzenimizi, hukuk devleti anlayışımızı zedelemesine izin vermeyeceğiz. Kirli oyunların masumiyet ve kutsal değerler üzerinde oynandığını unutmamalıyız. Hiç kimse kendini devletin yerine koyamaz” dedi.

AK Parti iktidarının kadrolaştığı iddialarının haksızlık olduğunu savunan Erdoğan, gençlere seslenerek “Hamaset ve öfke söylemlerine itibar etmeyin, ırkçılık ve kafatasçılık bölücülüktür” dedi.

Başbakan, laikliğin kabülünün yıldönümü nedeniyle mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Sezer’e de “Biz 82 Anayasası’ndaki tanımı parti programımıza aldık, benimsedik. Demokrasinin güvencesi millettir” diye yanıt verdi.

 

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?