banner39

Vatan Gazetesi'nde, okyanus ötesi 'sakal' asparagası

Müslüman din adamı Dr. Salih Yücel'in Maldiv'e giremediğine dair iddiada bulunan Vatan gazetesinin haberi asparagas çıktı.

Arşiv 30.09.2009, 16:19 30.09.2009, 16:20
Vatan Gazetesi'nde, okyanus ötesi 'sakal' asparagası


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avustralya'da Monash Üniversitesi öğretim görevlisi Dr. Salih Yücel'in Maldiv'e giremediğine dair haber yapan Vatan gazetesinin haberinin baştan sona yalan olduğu ortaya çıktı.

Zaman gazetesinde yeralan habere göre Önceki gün Vatan gazetesi internet sitesinde yayınlanan "Sakalı kısa diye Maldivler'e almadılar" başlıklı haberde, "Avustralya İslami Araştırmalar Merkezi'nde görev yapan Dr. Salih Yücel, eylül başında dünyaca ünlü adalara bir konferans için gitti. Ancak sakalını bir Müslüman için fazla kısa bulan Maldiv polisi Yücel'i ülkeye sokmadı." ifadeleri yer aldı.

Dr. Salih Yücel, "The Guardian gazetesinde Meryem Omidi adıyla bir yorum yazılmış. Yorumda ret edildiğim yazılmış ama ne için, kim reddetmiş, neden reddetmiş gibi herhangi bir bilgi yok. Bu yorum üzerinde önce Vatan gazetesinden olduğunu yazan Damla Tanla haberle alakalı bana bir e-posta göndererek haber yapmak istedi. Ben de e-postayla verdiğim cevapta kesinlikle red edilme gibi bir durumun olmadığını ve diğer söylediklerinin de yanlış olduğunu yazdım. Sonra, Avustralya saati ile gece 02.00'ye doğru Vatan gazetesinde muhabir olduğunu ve adının Emre Öztürk olduğunu söyleyen bir kişi aradı ve ona da böyle bir şeyin kesinlikle olmadığını, Maldivler'de bir hafta kaldığımı ve çok iyi karşılandığımı söyledim. Buna açıklamalarıma rağmen haberi okuyunca içindeki yalanlardan dolayı şoke oldum. Vatan gazetesine dava açacağım." dedi.

Dr. Salih Yücel, "Bu haberin neresini düzelteceğimi şaşırdım, çünkü doğru olan bir yeri yok. Birinci olarak Maldivler'e haberde yazıldığı gibi defalarca gitmedim, ilk defa bu Ramazan ayında gittim ve girişte herhangi bir engelle karşılaşmadığım gibi sağ olsunlar Cumhurbaşkanı Yardımcısı Salim Vahid beni evine iftara davet etti. Haberde sakalımın kısa, pantolonumun ise uzun olduğu için Maldivler'e polis tarafından alınmadığım yazılması tamamen yalan.' şeklinde konuştu.

Havaalanında VIP salonunda karşıladığını belirten Yücel, Ülkede kaldığı süre içinde pek çok etkinliğe katıldığını, televizyon ve radyo programlarına konuk olduğunu, her katıldığı programda da yoğun ilgiyle karşılaştığını söyledi.

Haberin yayınlandığı sitedeki fotoğrafın da kendisi ile uzaktan yakından bir ilgisinin olmadığını söyleyen Yücel, 'Haberde İslami Araştırmalar Merkezi'nde çalıştığım yazılmış, tamamen yanlış. Halen, Monash Üniversitesi Din ve Teoloji Bölümü'nde çalışıyorum. Üniversite web sitesine girselerdi orada sakalsız fotoğrafımı ve diğer bilgileri çok kolay elde edebilirlerdi.' diyerek, şöyle devam etti:

"Benden dolayı Maldivler'in karıştığını da yazmışlar ki böyle bir gazetecilik nasıl olur diye şaşkına döndüm. Şu anda yaşadığım Avustralya'da bir gazete veya televizyon böylesine yalanla dolu bir haberin onda birini yapamaz, bunu yapan gazeteci, gazeteci olarak kalamaz, böyle bir gazete ise yayın hayatını devam ettiremez. Ben neticede Türkiye'de hukuki tüm haklarımı arayacağım ama Türkiye'de hukuk yaptırımlarından önce gazetecilik meslek kuruluşlarının bu olayı görmemezlikten gelmemesi lazım, bir şey demezlerse Türkiye adına ve medya adına üzülürüm."

Dr. Salih Yücel Kimdir?

Avustralya'da Sydey'de Diyanet İşleri Başkanlığı görevlisi olarak çalışmasının dışında Hastanelerde ve hapishanelerde Müslümanlar için Din Görevlisi olarak çalıştı. Başta Sydney Türk toplumu olmak üzere Avustralya'da herkes tarafından sevgi ve saygıyla anılan Yücel, bir süre Amerika'da kaldıktan sonra geçtiğimiz yıl Monash Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalışmalarına başladı. Türk toplumunda hemen herkes tarafından daha önce yapmış olduğu toplum faaliyetleri sebebiyle takdirle anılan Salih Yücel halen hem üniversite görevini ve hem de toplum yararına olan çalışmalarını devam ettiriyor.

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?